Havanna az ENSZ Ember Jogi Tanácsának keddi döntése értelmében már nem szerepel az emberi jogok felügyelete szempontjából különleges figyelmet érdemlő országok listáján, akárcsak Fehéroroszország, de kilenc ország – köztük Észak-Korea, Szudán és Kambodzsa – még igen. A tavaly létrehozott új intézmény egyharmadát kedden újították meg, és Kuba mindenképpen diplomáciai sikernek könyveli el a tanács többségének döntését. Az új szervezet különben valamennyi ENSZ-tagállam időszakos felügyeletét is ellátja emberi jogi szempontból, köztük évente az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagjáét is.
Madridban Miguel Ángel Moratinos spanyol külügyminiszter kedden fogadta a Spanyolországban élő kubai ellenzékieket. Az esemény előzményéhez hozzátartozik, hogy Moratinos április elején járt Kubában, de nem találkozott személyesen a helyi ellenzék képviselőivel, amit az Egyesült Államok határozottan nehezményezett. A spanyol államnak és az Európai Uniónak viszont saját rendezési elképzelése van Kubával, amely egyáltalán nem egyezik az amerikai szándékokkal. A spanyol diplomácia szerint az Egyesült Államokban élő, bosszúra szomjas és megosztott kubai emigráció nem illik bele a Fidel Castro halála utáni esetleges békés átmenetbe. Az Egyesült Államok egyelőre mind jobban lemarad európai és latin-amerikai vetélytársai mögött, amelyek a befektetések reményében igyekeznek jobb viszonyba kerülni az Amerikai Egyesült Államokkal csaknem ötven éve dacoló Fidel Castróval, a nagy túlélővel.
Kuba egyik fontos célja, hogy elérje a 45 évvel ezelőtt elrendelt embargó feloldását, amit az ENSZ közgyűlésében az Egyesült Államokon kívül néhány éve már csak három szövetségese támogat. Az Amerikai Államok Szervezete (AÁSZ) azért rendelte el a teljes embargót 1962 februárjában – az előző évi sikertelen katonai akció után és az októberi kubai rakétaválság előtt –, mert Fidel Castro államosította az amerikai érdekeltségeket, és szovjet típusú rendszert vezetett be a szigeten. 1964-re négy kivétellel minden akkori AÁSZ-tagállam megszakította a diplomáciai kapcsolatokat Kubával.
A 2002-ben megválasztott baloldali brazil elnök, Luíz Inácio „Lula” da Silva ütötte az első nagyobb rést az embargón, amikor 2003-ban kereskedelmi megállapodást kötött Kubával, majd tavaly nyáron bővítette ezt a megállapodást, és felajánlotta Kubának, hogy lépjen be a Mercosurba, az Európai Unióhoz hasonló dél-amerikai szervezetbe.
Holttestet találtak egy kigyulladt épületben Hortobágyon