Leoltják az országban a villanyt a klímagépek?

Túlfeszített helyzetben elég egy apró hiba, hogy dominó módjára összeomoljon egy fél földrész villamosenergia-ellátó rendszere. Ráadásul a magyar hálózat az erőművek összetétele miatt nem elég rugalmas, egy hőhullám idején a légkondik az egész Kárpát-medencében leolthatják a villanyt.

2007. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fogyasztókat anyagi támogatással kellene ösztönözni arra, hogy hiány esetén önként csökkentsék áramfogyasztásukat – mondta a minap egy szakmai fórumon Vinkovits András, a magyar rendszerirányító társaság, a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító (Mavir) Zrt. vezérigazgatója. Vagyis – fordítsuk le magyarra a szakember szavait – a forró júliusi délutánokon kapcsoljuk ki, vagy ne kapcsoljuk be azokat a háztartási berendezéseket – például mosógatógép, mosógép, porszívó –, amelyek jelentős mennyiségű áramot fogyasztanak. Ezzel a takarékoskodással is megelőzhetjük az ország villamosenergia-ellátó rendszerének összeomlását.
Az összeomlás ugyanis egyáltalán nem zárható ki – mondta el lapunk kérdésére Petz Ernő címzetes egyetemi tanár, energiapolitikus. A szakember szerint ennek három fő oka van. Kicsik a tartalékok, kevés a gyorsan bevethető, például határon túlról beszerezhető többletkapacitás, és az erőművi karbantartásokat is nyárra időzítik. Korábban decemberre, januárra esett a csúcsfogyasztás, ezért nyáron állították le a legnagyobb blokkokat. A klímaberendezések jelentette többletterhelés mértéke jól megmutatkozik, ha összevetjük a Mavir napi forgalmi számait a hőmérsékletadatokkal. Azon a napon, amikor délután 33 Celsius-fokot mértek, a villamosenergia-rendszer terhelése 5400 megawatt volt. A 24 fokos csúcshőmérséklethez egy másik napon 4590 megawattos terhelés járult. Mint korábban is megírtuk: a közel kilencszáz megawattos különbség nagyobb, mint a paksi atomerőmű egy blokkjának kapacitása.
A probléma gyökere az – vélekedett Petz Ernő –, hogy a közelmúltban nem épült új erőmű. A paksi alaperőmű állandó teljesítménnyel dolgozik, nem alkalmas gyorsításra-lassításra. A nagyobb terhelésű időszakokban bekapcsoló, úgynevezett menetrendi erőművek teljesítménye adott, csak kismértékben növelhető a kapacitásuk. A csúcspontokban mindössze három, viszonylag kis teljesítményű gázturbina vethető be, ám ezek valójában vésztartalékok. A ma egyre jelentősebb számú alternatív eszközökkel, például a szélerőművekkel az a probléma, hogy kánikulában valószínűleg nem szolgáltatnak áramot.
A rendszer összeomlásához ráadásul nem is kell túl sok. A forgatókönyv az, hogy a feszített terhelés idején kiesik egy-két kisebb vezeték, és emiatt túl nagy áramerősség-különbség lép fel a rendszerben. Ha ez elér egy kritikus mértéket, egyes elemek védőrendszere lekapcsol, és ez dominósorszerűen végigfut a hálózaton. Ráadásul az újraindítás időigényes, és közben ki kell szűrni, hol keletkezett a hiba. Ezért áll nehezen helyre az áramszolgáltatás egy-egy ilyen összeomlás után.
Várhatóan júliusban pályázatot ír ki a Mavir Zrt. a nyári csúcsidőszakokra szóló villamosenergia-tartalékkapacitásra – mondta a Mavir vezérigazgatója egy budapesti szakmai tanácskozáson. A vezérigazgató szerint addig is, amíg a szükséges erőművi kapacitások kiépülnek, több megoldás is van, például az, hogy a karbantartást koordinálni kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.