Túl van a közvetlen életveszélyen, és javult az állapota annak a tényfeltáró újságírónak, akit péntek éjjel Pesterzsébeten ütöttek le, és tuszkolták be egy kocsiba. Az olajszőkítési ügyekben is nyomozó, szabadúszó Kármán Irént megverték, majd összekötözve a lágymányosi Duna-parton hagyták, ahol egy horgász talált rá. Szombatra virradóra életveszélyes állapotban szállították a Szent János Kórház baleseti sebészetének intenzív osztályára, ahol azonnali életmentő műtétet hajtottak rajta végre, hogy elállítsák belső vérzését. – A beteg állapotát azóta stabilizálták, de valószínűleg még hetekig kórházi ápolásra szorul – közölte tegnap az MTI-vel Nyulasi Tibor, a Szent János Kórház orvos igazgatója.
A megvert újságírónő lapunknak elmondta, nem tudja, kik lehetnek a támadás megrendelői. – Az elkövetők végrehajtók voltak, akik nyilvánvalóan nem azok, akiknek az útjában álltam – jegyezte meg Kármán Irén.
*
A megvert újságírónő hozzáfűzte: jellemző, hogy egy éve másról sem beszélnek, mint a politikai és rendőri korrupcióról, a közélet fertőződéséről, olyan ügyekről, amelyek egyeseknek anyagi veszteséggel járhatnak. Elmondta, volt ugyan a közelmúltban ellene egy rágalmazási per, amit a kecskeméti maffiaperben elítélt egyik férfi indított. Mégis azt gondolja, ha valaki jogi útra tereli a problémáit, akkor az jogi úton is akarja rendezni. Az előzményekről annyit mondott, hogy feltörték az autóját, fenyegették SMS-ben, e-mailen, és más módon is megpróbálták megfélemlíteni.
A megvert újságírónő az Indexnek nyilatkozva tegnap fontosnak tartotta kiemelni: a politikai pártok négy-ötszörösen lépik túl a kampánypénzek felső határát. – Mindenki tudja, hogy a pártok pénzmosodák – mondta. Majd azt a felszólítást tette: Menjenek el a közéletből az adócsalók, a vámcsalók! Sándor István, az olajügyek egykori főnyomozója az MTI érdeklődésére azt mondta: Kármán Irén az utóbbi időben több olyan nyilatkozatot tett a televízióban és internetes naplójában (olajos.nolblog.hu), amelyeket egyesek „nem néztek jó szemmel”. Hozzátette: ezen nyilatkozatokban az 1990-es évek közepén történteket, az olajszőkítést és az ahhoz kapcsolódó bűnözői köröket emlegette. Mint mondta, van elképzelése arról, kinek állhatott érdekében az újságírónő megverése.
Kármán Irénnek tegnap a médiumok mellett a hatóságok kérdésáradatát is állnia kellett, a BRFK nyomozói ugyanis napközben több mint három órán keresztül hallgatták ki. Az ügyet közben a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) magához vonta, így a kihallgatási jegyzőkönyvet a BRFK munkatársai átadták. Kiderült: a Nemzetbiztonsági Hivatal is részt vesz az ügy tisztázását segítő adatgyűjtésben.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök arra kérte Bencze József országos rendőrfőkapitányt, hogy közvetlenül és személyesen kísérje figyelemmel a megvert újságíró ügyét – mondta újságíróknak tegnap Daróczi Dávid kormányszóvivő. Takács Albert rendészeti miniszter azt nyilatkozta az MTI-nek, hogy a támadás ügyében sem a politika, sem a közvélemény nem gyakorolhat nyomást a hatóságokra.
Egyébként a hazai politikai élet szereplői, az újságírószakma, valamint a jogvédő szervezetek megdöbbenve fogadták a hírt, és értetlenül állnak az események előtt. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége szolidaritását fejezte ki. A Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége a demokrácia hiányaként értékeli az újságíró megverését. Haraszti Miklós, az EBESZ sajtószabadság-képviselője közleményében megjegyezte, hogy a sajtó akadályozása céljából elkövetett bűncselekményeket nem szokványos indítékúként, hanem a nyilvánosság alapintézménye elleni akcióként kell kezelni.
– Megszűnőfélben van Magyarországon a jogrend, az elemi életbiztonság. A posztkommunista rezsimekben, például Fehéroroszországban uralkodó gyakorlat immár hazánkban is megjelent – áll a KDNP közleményében. Az MDF azt követelte, hogy a kormány oldja fel az úgynevezett olajügyek titkosítását, amelyre Lamperth Mónika még belügyminiszterként ígéretet tett.
A Közszolgálati Műsorkészítők Szakszervezete (KÖZszolga) megdöbbenéssel vegyes felháborodással értesült a közelmúlt híradásaiból arról, hogy az ország különböző régióiban újságírókat bántalmaztak. Emlékeztet arra, hogy néhány napja a Magyar Nemzet munkatársára támadtak rá Miskolcon, nagy valószínűség szerint az olaszliszkai lincselésről írt riportjai miatt. A KÖZszolga szolidaritást vállal minden kollégával, akit munkája végzése miatt ér bármilyen atrocitás.
Öt autó ég az M7-esen, Fülénél