Elsőre nem indulhatott aláírásgyűjtési akció Veresegyházon, mert a jegyző nem hitelesítette azt az aláírás-gyűjtési kartont, amellyel az akció kezdeményezői a városba tervezett amerikai ampullagyár létesítése ellen tiltakoztak volna – közölte korábban az MTI-vel az aláírások gyűjtésére vállalkozó civil szervezet vezetője. Szoljár Csaba akkor ígéretet tette arra, hogy pontosítják a kérelem megfogalmazását, majd újból előterjesztik az aláírás-gyűjtési kartont hitelesítésre. Nos, a civilek az első jegyzői határozat alapján átdolgozták a dokumentumot, és másodszor is benyújtották a kartont a helyi választási irodához.
Lebek László, Veresegyház jegyzője elmondta, két dolgot vizsgálnak ilyenkor: egyrészt megnézik, hogy a karton alakilag megfelel-e a kritériumoknak, valamint hogy abban a kérdésben, amit benyújtanak, ki lehet-e egyáltalán írni helyi népszavazást. – Az első alkalommal a civilek rosszul tették fel a kérdést, amely ráadásul nem a testület hatáskörébe tartozik, ezért nem lehetett hitelesíteni az aláírási kartont – közölte Lebek László, aki megerősítette, a civilek másodszor is beadták a dokumentumot, folyik a vizsgálat, és jövő hét közepéig dönt a kezdeményezés sorsáról. A törvény szerint egyébként kétezer aláírást kell összegyűjteni ahhoz, hogy helyi népszavazás indulhasson, ez Veresegyház esetében a lakosság húsz százalékát jelenti.
Mint ismeretes, a helyi népszavazással azt szeretnék elérni, hogy ne épülhessen meg a Pest megyei város határában a Becton Dickinson and Company nevű amerikai óriáscég beruházása. A civil szervezet álláspontja szerint ugyanis itt az ampullagyártás során egészségkárosító technológiát használnának, ami pedig veszélyeztethetné a környékbeli lakosság egészségét. A civilek szerint a gyár csak azért kaphatott szakhatósági engedélyt a beruházáshoz, mert a technológiai leírás hiányos volt, nem tartalmazta a fertőtlenítési eljárás során az etilén-oxid felhasználását, ami pedig – álláspontjuk szerint – rákkeltő hatású.
Pásztor Béla, Veresegyház polgármestere a Magyar Távirati Iroda megkeresésére már korábban elmondta, a népszavazás kezdeményezőit félrevezetik, ugyanis a leendő üzemben a gyártás során semmiféle egészségkárosítás veszélye nem fenyeget, ezt több szakértő is megállapította. A településvezető azzal érvelt, hogy egy olyan, huszonötmilliárd forintos beruházásról van szó, amely hatszáz helybéli lakosnak teremt munkaalkalmat.
Magyar Péter egy újságíró kezére csapta a kocsiajtót - videó