„Nyomatékosító” aláírásgyűjtés

Aláírásgyűjtésbe kezdtek a Magyar Szociális Fórum szervezetei az egybiztosítós egészségügyi rendszer megtartása érdekében. Ugyanebben a témában két magánszemély népszavazási kezdeményezést is tett, így a kérdés akár hetedikként a Fidesz-féle referendum részévé válhat, ha nem bukik el az Alkotmánybíróságon. A helyzetet bonyolítja, hogy két további, hasonló szövegű indítványt is benyújtottak.

2007. 06. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azért kezdődött az aláírás-gyűjtési akció, mert egyelőre nem tudni, mi lesz a sorsa a két magánszemély népszavazási kezdeményezésének. Hosszú ideig is eltarthat, mire eldől, hogy lesz-e ebben a témában referendum – mondta Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum Kerekasztalának vezetője. Az aláírás-gyűjtési íven a következő szöveg olvasható: „Nem értünk egyet azzal, hogy bevezessék a kötelezően választandó, üzleti alapon működő egészségbiztosítási rendszert, nem értünk egyet azzal, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt privatizálják, és kérjük, hogy Magyarországon ne szűnjön meg a szolidaritáselvű egybiztosítós kötelező egészségbiztosítási rendszer!” Ehhez az aláírásgyűjtéshez nincs szükség az Országos Választási Bizottság (OVB) jóváhagyására, igaz, az eredmény jogilag nem kötelező a törvényhozásra nézve sem. Arra viszont alkalmas lehet, hogy társadalmi nyomást gyakoroljunk azokra, akik üzleti alapokra akarják helyezni a társadalombiztosítást, felszámolva a szolidaritáselvű betegellátást – tette hozzá. – Ha lehet majd népszavazást tartani a biztosítási rendszerről, akkor természetesen ahhoz kezdünk új aláírásgyűjtésbe – szögezte le.
– Ha lesz népszavazás a biztosítási rendszerről, s azt a Fidesz támogatná, akkor a segítséget elfogadjuk – mondta Simó. Leszögezte: nem politikai alapon álltak a kezdeményezés mellé, hiszen a Magyar Szociális Fórumnak több baloldali kötődésű szakszervezet is tagja.

Sokasodó kérdések. Az OVB már három, magánszemélyek által megfogalmazott kérdést hitelesített ebben a témában. Az egyik: „Egyetért-e ön azzal, hogy Magyarországon megmaradjon a szolidaritás elvű egybiztosítós kötelező egészségbiztosítási rendszer a népszavazást követő évtől számított 10 éven át?” A másik: „Egyetért-e ön azzal, hogy az OEP-et gazdasági társasággá történő átalakítását követően ne lehessen privatizálni, hanem maradjon állami tulajdonban?” A harmadik pedig: „Egyetért-e ön azzal, hogy Magyarországon ne vezessék be a mindenki által kötelezően választandó, üzleti alapon működő több-biztosítós egészségbiztosítást?”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.