Súlyos pénzügyi nehézségekkel küzdenek az ország önkormányzatai. A megyei hivataloktól a legkisebb falu vezetéséig mindenki kizárólag a túlélésről beszél. Fejlesztésre szinte sehol sem jut forrás, sőt a legtöbb helyen a működés sem tűnik biztosítottnak.
A Nógrád megyei önkormányzat pénzügyi kilátásai is tovább romlottak az elmúlt hónapokban. Becsó Zsolt, a közgyűlés elnöke lapunknak elmondta, a megyei önkormányzat intézkedések sorát hozta meg – intézményeket vont össze, létszámleépítést hajtott végre –, hogy néhány tíz millió forintot megtakarítson, ám ennek pozitív pénzügyi hatása csak a 2008-as költségvetési évben jelentkezik majd, ha minden egyéb változatlan marad. – Eközben a kormányzati oldalról azzal, hogy az illetékhivatalok feladatait átszervezték az APEH-hez, az általunk is tervezett illetékbevételek nem a várt módon alakulnak – közölte Becsó Zsolt.
– Fenntartói vagyunk a megyei kórháznak, amelynek adósságállománya már meghaladja az ötszázmillió forintot, vagyis itt is válságkezelésre kell berendezkedni. Ez azonban egy olyan veszélyt is magában hordoz, hogy mivel egy kórház nem mehet csődbe, az adósságállomány a fenntartó önkormányzatot küldheti padlóra – fakadt ki Becsó Zsolt.
Nincs könnyebb helyzetben a Békés megyei Mezőkovácsháza önkormányzata sem. Bakos István független polgármester szomorúan jegyezte meg, hogy a helyzet tragikus. – A központi pénzügyi megszorítás rányomja a bélyegét az önkormányzat teljes működésére. Mindenki igyekszik talpon maradni, folyamatosan leépít, és ezzel tönkreteszi azokat az értékeket, gondolok itt az oktatásra és az egészségügyre, amelyek évtizedek alatt épültek fel – panaszolta el Mezőkovácsháza első embere. Mint mondta, erre az évre a talpon maradást tűzték ki célul, de nagyon nehéz lesz a második fél év. – Még az időjárás is drasztikusan befolyásolhatja a város pénzügyi helyzetét, mert egy korai kemény tél a magas energiaárakkal kezelhetetlenné teheti a költségvetési helyzetet – szögezte le Bakos István.
Ha lehet, még ennél ennél is súlyosabb helyzetben van Ipolytarnóc. A Nógrád megyei falu ugyanis önhikis pályázati pénzek nélkül már nem is tud létezni. (Az önhiki azt jelenti: önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került önkormányzatok.) – Az igazat megvallva már az önhiki-forrás sem elég, mert tavaly is további pénzeket kellett kérnünk az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumtól. Az önhiki-pályázatot az idén is beadtuk, ha azt negatívan bírálják el, akkor katasztrófa történik – fogalmazott Szabó Tibor független polgármester. Hozzáfűzte, nehezíti a helyzetüket, hogy az idei önhiki-pénzből levonják majd a tavaly kapott többletforrás összegét. – Már most is mindent társulásban viszünk, június 18-án bezárjuk az iskolát, önállóan semmit sem látunk el, nem tudunk többet spórolni – fakadt ki Szabó.
– Egyszerűen katasztrófa – kommentálta röviden Tiszabura pénzügyi helyzetét Farkas László, aki a Fiatal Romák Országos Szövetségének (Firosz) színeiben nyerte el ősszel a település polgármesteri székét. A fiatal településvezető elmondta, az előző évekhez képest a forráshiányos önkormányzatok támogatása a tizedére csökkent, és ennek is csak a harminc százalékát kapják meg az idén. Mint megjegyezte, a szeptemberi kötelező négyórás iskolai óraszám-emelkedés miatt négy pedagógus álláshelyét kell megszüntetniük, illetve a megszorítások miatt három óvónőt kell elküldeniük. Farkas László attól fél, lassan sem a segélyeket, sem a béreket nem tudják majd fizetni.
Magyar Péter egy újságíró kezére csapta a kocsiajtót - videó