José Luis Rodríguez Zapatero szocialista kormányfő kedden minden parlamenti párttól megkapta a támogatást az ETA elleni rendkívüli paktumhoz. Eközben csökken a Spanyol Szocialista Munkáspárt népszerűsége, jelenleg mindössze három százalékkal előzi meg az ellenzéki néppártot.
A miniszterelnök a három évvel ezelőtti madridi pályaudvari merényletek után tartott választásokat követően alakíthatott kisebbségi kormányt. Zapatero azért döntött így, mert bízott benne, hogy ki tudja használni az alsóházi pártok erőviszonyaiból adódó lehetőségeket, és el tudja érni, hogy ciklusa idején egyetlen baloldali vagy nacionalista párt sem támogatja majd a néppártot. Spanyolországban 1996-ban fordult csak elő, hogy Felipe González, a négy cikluson keresztül kormányzó szocialista miniszterelnök kénytelen volt korábban kiírni a választásokat. Spanyolország az ő idején, 1986-ban lépett be az európai közösségbe, ám az 1992-ben kezdődő súlyos gazdasági válság miatt megrendült a baloldal támogatottsága, s a korrupciós botrányok sem tettek jót az egyébként karizmatikus González kormányának és pártjának.
Biztosra lehet venni, hogy az ETA mostani fegyverszünetének felmondása is próbára teszi Zapatero kormányát: a rendőrség, a csendőrség és a hadsereg nyilvánosságra hozott értesülései szerint a baszk fegyveres szervezet merényletre készül.
Ezenkívül versenytársa is akad Zapaterónak, miután a két legnagyobb spanyol párt nemrég figyelmeztetőt kapott a politikával és mindennapi helyzetükkel elégedetlen értelmiségtől és állampolgároktól. Fernando Savater baszk filozófus, és a szintén baszk Rosa Díez szocialista európai parlamenti képviselő a baszkföldi helyi megméretések előtt jelezte, ősszel hivatalosan is megalakítják új országos balközép pártjukat, mert már elegük volt a nagy parlamenti pártok egyeduralmából és ígérgetéseiből.
Papp Laci miért nem bocsátott meg soha Vitraynak?