Akormány megalakulásának egyéves évfordulója alkalmából értékelte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke tegnap a magyar gazdaság helyzetét, a vállalkozások kilátásait. Parragh László hangsúlyozta, hogy örvendetes és aggodalomra okot adó fejlemények egyaránt kimutathatók. Az elmúlt év gazdaságpolitikai folyamatainak legnagyobb érdeme, hogy sikerült elkerülni a pénzügyi összeomlást, ugyanakkor ennek ára a gazdasági növekedés feláldozása, és nem látszik a költségvetési kiadási szerkezet átalakításának hosszú távú koncepciója sem. A vállalkozók a deficit csökkenése mellett üdvözölték a közigazgatás karcsúsítását, ezen belül 15 ezer alkalmazott elbocsátását, valamint a rokkantsági nyugdíj szabályozásának megváltoztatását. Kritikát is megfogalmazott azonban az elnök, úgy vélte, a jelenlegi gazdaságpolitika sodródik, azt a pénzügyi, költségvetési célok uralják.
Az elnök véleménye szerint szemléletváltásra lenne szükség, amelyben az értékteremtés lenne a meghatározó, és nagyobb figyelmet kellene szentelni a termelőkapacitás bővítésére, az általános gazdasági környezet javítására. Parragh bírálta a Nemzeti fejlesztési tervben megvalósuló beruházásokat, mert azok csak arra alkalmasak, hogy elköltsük az EU-ból érkező milliárdokat, de nem biztosítják a gazdaság hosszú távú fejlődését.
Újságírói ellenvetésre, amely szerint az autópályák vonzzák a befektetőket, az MKIK elnöke úgy fogalmazott, szükség van az infrastrukturális beruházásokra, azok létjogosultságát senki nem vitatja, de szükség lenne a gazdaság másféle fejlesztésére is. Emellett Parragh László szükségesnek nevezte az adórendszer átalakítását, az élő munkát terhelő járulékok csökkentését, és bírálta a reformfolyamat kivitelezésének rossz minőségét. Mint fogalmazott, „reformbarkácsolás” folyik, amely hiteltelenné vált mind a belföldi, mind a külföldi gazdasági szereplők szemében.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó