A tét nagy: a Magyarországon hatályos jogszabályok szerint a dél-koreai multi el is veszítheti az állam által megítélt 25 milliárdos támogatást. Az államháztartási törvény szerint ugyanis csak akkor lehet folyósítani egy cégnek állami támogatást, ha ott rendezettek a munkaügyi viszonyok. Márpedig a Hankooknál – úgy tűnik – erről szó sincs. Az Index internetes hírportálnak nyilatkozó dolgozók szerint ugyanis a cég folyamatosan megszegi a foglalkoztatás szabályait. Elmondták: a Hankook a túlórákat és az ünnepnapokra, illetve a hét végére eső munkavégzést nem a hatályos munkajog szabályai szerint számolja el, hanem normál nappali óradíjakat számol. Ezzel súlyos anyagi hátrány éri a dolgozókat. A gyár egyébként hat munka- és két szabadnapos rendszerben dolgoztat. Ennek jelentősége, hogy a jogszabály szerint meghatározott negyven óra helyett többet dolgoznak a munkások. A túlmunkát viszont nem túlórabérrel, hanem csak normál órabérrel fizeti ki.
A cégnél négyszáz tagot számláló szakszervezet is működik, ennek tagjai viszont nem nagyon aktivizálják magukat – félnek a vállalatvezetés retorzióitól. A gumigyárban dolgozók nevében ezért egyelőre Székely Tamás, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke szólalt meg. Székely elmondta: ma találkozik Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel. A kormányfőt a szakszervezeti vezető arra figyelmezteti, hogy állami támogatást – ez a Hankooknak több mint 25 milliárd forintot jelentene – csak akkor lehet kifizetni, ha a támogatandó cégnél rendben zajlik a foglalkoztatás. Székely azt is szeretné elérni, hogy a törvények megfelelő betartásának vagy be nem tartásának megítélésekor a szakszervezet véleménye is mérvadó legyen. Az érdekvédő azt is elmondta: a Hankooknál nyilatkoztatással és „egyéb módon” is igyekeznek megtudni, hogy kik tagjai a szakszervezetnek. A cég dolgozói közül többen arról számoltak be, hogy „feketelistát” készítenek a szakszervezethez csatlakozott dolgozókról, és őket előszeretettel bocsátják el.
Nem csak a szakszervezetnek vannak aggályai: már a Közép-dunántúli Munkaügyi Felügyelőség is vizsgálatot indított a cégnél. Ennek részleteiről – a vizsgálat lezárásáig – egyelőre semmit nem tudni.
A cégről korábban lapunk derítette ki, hogy Szlovákiából kíván munkaerőt kölcsönözni. Akkor – a szlovákiai Révkomáromban – azt tudtuk meg, hogy a helyi Roni Slovakia nevű cégtől 400 dolgozót kölcsönözne, illetve kölcsönzött volna a Hankook. Ezen munkások után Szlovákiában kellett volna leróni a közterheket, amely évente csaknem egymilliárd forinttal lett volna kevesebb, mint a hazai kötelezettségek. Ha ez a gyakorlat valósult volna meg, az adócsalásnak minősült volna. A szlovákiai toborzás azonban – korábbi cikkünk megjelenését követően – leállt. A Hankook közlése szerint mindössze 14 szlovákiai dolgozik a gyárban.
A Kóka János gazdasági miniszter és barátnője, Szandrocha Kamilla által is szívügynek tekintett beruházás kapcsán már több botrány is kirobbant. Ezek sorát ugyancsak lapunk tényfeltáró írása indította el; korábban megírtuk, hogy a gyárnak helyet adó telkek adásvétele körül olyan panamák zajlottak, amelyekben érintett lehet Dunaújváros kormánypárti vezetése és maga a gazdasági miniszter is. Az ügyben különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt jelenleg is büntetőeljárás folyik.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
