Továbbra sem nyilvános, hogy Veres János tésztagyára mennyi bérleti díjat kap a Coloplast Kft.-től az egyik csarnoka használatáért. Mint ismeretes, a cég, miközben a pénzügyminiszter tulajdonában álló Nyírbátori Tésztaipari Kft. üzemcsarnokát bérli, ötmilliárd forint beruházásfejlesztési állami támogatásban részesült a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumtól, és egyedi kormánydöntéssel munkahely-teremtési támogatást is kapott 260 millió forint értékben. Veres János sajtószóvivője, Pichler Ferenc lapunkkal azt közölte: a tárcavezető szerint nem összeférhetetlen a bérleti megállapodás, hiszen a tésztagyár ügyeit nem ő intézi.
Érdekes érveléssel állt elő a Coloplast Kft. is. A cég illetékeseit egy hete hiába próbáljuk nyilatkozatra bírni, az MTI-hez kedden eljuttatott közleményükben viszont arra hivatkoznak, hogy kivételes okból, kényszerűségből vették bérbe a pénzügyminiszter tésztagyárának egyik épületét, mert túlteljesítették a kormánnyal kötött megállapodásban foglaltakat. Szeptember helyett ugyanis már júniustól nyolcvan munkavállaló áll szerződésben a cég nyírbátori üzemével. A cég hivatkozik még az ipari park közelségére és a tisztaságra is. A választott csarnok ezen követelményeknek megfelel, így a működés ebben a bérleményben folytatódik egészen az új gyár szeptemberi átadásáig.
Lapunk információi szerint azonban a pénzügyminiszter tésztagyárának kibérlése a Nyírbátori Ipari Park beruházói részéről még a valódi üzemkezdés előtt nem volt egyedi, rendhagyó gyakorlat. Hasonló módon, az üzemének elindulása előtt betelepült a Veres János tulajdonában álló tésztagyár területére a Bátor-Product Kft. is, amely Baktalórántháza után Nyírbátorban hozott létre egy kábelkorbácsgyárat.
Az autóalkatrészek előállításával foglalkozó cég szintén több száz millió forintos munkahely-teremtési támogatást kapott a kormánytól.
Mészáros Gyula, a Bátor-Product Kft. vezetője lapunknak elmondta: a Baktalórántházán és Nyírbátorban felépített üzemére összesen négyszázmillió forintos támogatást kapott. Ezért viszont három évig mintegy háromszáz főt kell foglalkoztatnia mindkét üzemben, és legalább öt évig működnie kell a gyárainak.
A Nyírbátori Tésztaipari Kft.-től valóban bérelni akartak egy gyárcsarnokot, mert már 2005-ben, fél évvel az üzemük indulása előtt el kívánták kezdeni a munkát, és ehhez átalakításokba is kezdtek a tésztagyár területén. Végül azonban nem tudták elindítani korábban a termelést – ismerte el a vezérigazgató. Az eset és a módszer tehát kísértetiesen hasonlít a Coloplast betelepülésére.
A nyírbátori kábelkorbácsgyár létrejöttéhez egyébként a szocialisták Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei lapjának, a Bal-Tollnak az értékelése szerint Veres Jánosnak mint a város helyi országgyűlési képviselőjének, valamint a szocialista többségű képviselő-testületnek a közreműködése is kellett. A beruházási szerződést Veres jelenlétében írta alá Balla Jánosné, Nyírbátor szocialista polgármestere.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak