Kenedi elnök MSZP-s emberei

A Kenedi János vezette ügynökbizottságban legalább két MSZP közeli történész bukkan fel, akiket a Politikatörténeti Intézet kutatóiként ismerhet a közvélemény.

2007. 07. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kormánypárti vizsgálóbizottságot állítottak fel az ügynökmúlt felderítésére, ezért félő, hogy a kormány számára kedvezőtlen információk nem kerülnek nyilvánosságra – jelentette ki Demeter Ervin. Az Orbán-kormány volt titokminisztere szerint helyesebb lett volna lehetőséget adni az öszszes parlamenti pártnak arra, hogy szakértőket delegáljanak egy igazán független testületbe. – Igaz, ami igaz, a héttagú testületbe számos olyan ember kapott meghívást, aki szorosan kötődik a jelenlegi kormányhoz. A szocialista– szabad demokrata koalíció saját tehetetlenségét mutatja az, hogy nem tudják tisztességesen végrehajtani az általuk megalkotott törvényt – tette hozzá a fideszes képviselő, aki emlékeztetett arra, a Medgyessy-kormány alatt fogadták el azt a jogszabályt, amely az iratok nyilvánosságát rendezi.
Tény: az ügynökbizottság tagjai között a szocialisták köreiből ismerős nevek bukkantak fel. Ilyen például a Földes György vezette Politikatörténeti Intézetet két munkatársa. (Földes már a rendszerváltás előtt is a Néprajzi Múzeum épületében székelő intézményben dolgozott; munkahelye akkor még Párttörténeti Intézetként volt ismert. Földes György tehát mint a pártállam egyik intézményének munkatársa már a szocializmusban közel kerülhetett a múlt tisztázásához szükséges iratokhoz. Földes ráadásul az MSZP választmányának is elnöke volt. Jelenleg az MSZP-hez erősen köthető, a Népszabadságban is tulajdonos Szabad Sajtó Alapítvány vezetésében is megtalálható.)
A Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által független szakértői bizottságnak nevezett és Kenedi János által vezetett testület egyik tagja, Sipos Levente tudományos tanácsadóként segíti a pártállami múltat magával cipelő Politikatörténeti Intézet munkáját. Ugyanitt dolgozik tudományos főmunkatársként Ripp Zoltán, aki korábban a Népszava élesen Fidesz-ellenes publicistájaként is észre vétette magát. Az a Varga László is tagja a Kenedi-féle ügynökbizottságnak, aki 1995-ben az akkori MSZP– SZDSZ-kormány jóvoltából kerülhetett az ügynökakták közelébe: Kuncze Gábor belügyminisztersége idején a tárca iratfeltáró bizottságát vezette.
A héttagú testület elnökévé a miniszterelnök a balliberális szellemi holdudvar oszlopos tagját, Kenedi Jánost kérte föl. Mint korábban megírtuk, Kenedi ügynökakták körüli munkájáról korábban Végvári József nyilatkozott, aki őrnagyi rangban dolgozott a kommunista „szerveknél”: „Az SZDSZ soraiban is voltak hálózati személyek, ők azonban átcsúsztak az átvilágításon. Úgy eshetett meg a dolog, hogy az MDF annyira dilettáns volt (1990–94 között – a szerk.), hogy elmulasztotta lajstromba venni a megmaradt iratokat. Ez Kuncze Gábor belügyminisztersége alatt történt meg, éppen Kenedi János segítségével.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.