M erényletet próbáltak meg elkövetni Göncz Kinga külügyminiszter ellen Afganisztánban egy egy út szélén elhelyezett robbanószerkezettel; a célzott merényletkísérletet titkosszolgálati eszközökkel sikerült megakadályozni – közölte még pénteken a külügyi szóvivő. – Göncz Kinga a Hamid Karzai afgán elnökkel folytatott megbeszélés után csütörtökön repülővel továbbutazott Mazari-Sarifba, ahonnan a tervek szerint a delegáció egyik része gépkocsikonvojjal ment volna a Baglán tartományban lévő Puli-Humriba, ahol a magyar vezetéssel működő tartományi újjáépítési csoport állomásozik – tartalmazta Odze György pénteki közleménye. A dokumentum így folytatódott: a robbanószerkezetet a két települést összekötő úton találták meg, és hatástalanították a nemzetközi biztonsági erő katonái. A veszély miatt a miniszter helikopterrel érte el a magyar katonai bázist. A látogatás után nehezítette a helyzetet, hogy a helikopter meghibásodott, így a miniszternek autókonvojjal kellett megtennie az utat vissza Mazari-Sarifba.
Egy nappal később kiderült, a pénteki információknak nincs valóságalapjuk. – A külügyminisztériumi szóvivő pénteki nyilatkozatát illetékes katonai forrásokkal történő konzultációt követően módosítjuk – közölte szombaton a Külügyminisztérium. Kiderült, a helyszínen végzett vizsgálatok nem erősítették meg, hogy valóban merényletet szerveztek. A felderítők kimentek a területre, azonban jelentésük szerint – a korábbi információkkal ellentétben – nem találtak robbanóeszközt. Tévesen jelent meg a sajtóban az a hír, miszerint a magyar miniszter utazásának ezt a részét közúton tette volna meg, ilyen terv soha nem volt. – Így a magyar külügyminiszter élete nem forgott veszélyben – írta Odze György szóvivő szombaton.
A minisztérium senkivel nem akar polémiát folytatni ebben az ügyben. – Mi az ügyet már lezártnak tekintjük – fogalmazott lapunknak röviden Odze György.
Nem ez az első alkalom, hogy a kormány terrorveszélyt kiáltott, majd később kiderült, az aggodalom alaptalan volt. Ismert, a 2006-os országgyűlési kampány idején Gyurcsány Ferenc azzal állt a nyilvánosság elé, hogy a szlovák titkosszolgálat tájékoztatta a magyar kormányt: a kampányfinis tömegrendezvényeit terrorakciók veszélyeztetik. A miniszterelnök bejelentése minden alapot nélkülözött. Gyurcsány Ferenc állítólagos terrorveszélyről szóló riogatása ellenére a politikai nagygyűlések békésen, rendzavarások nélkül zajlottak le.
Az önkormányzati kampány derekán ismét egy állítólagos terrorveszély borzolta a kedélyeket. Futótűzként terjedt a hír, hogy egy budapesti kereskedelmi rádióhoz ismeretlen eredetű CD érkezett, amelyen egy férfihang „soha nem látott erőszakhullámot” jósol, ha a Gyurcsány-kormány nem mond le szeptember 20-ig. A Fidesz ennek hatására el is halasztotta szeptember 23-ra tervezett kampányzáró rendezvényét, persze terrortámadás akkor sem történt.
Az idei március 15-i ünnepségek előtt Szilvásy György akkori kancelláriaminiszter jelentette be, hogy szélsőséges csoportok erőszakos cselekedeteket készítettek elő, be akartak hatolni az Országházba, ezért indokoltnak tartotta, hogy a hónapokkal korábban a Parlament köré vont vasfüggönyt fenn kell tartani. Terrortámadás az ünnepségek alatt újfent nem történt.
Vidnyánszky Attila nyílt levele Dúró Dórának