A kiegészítő juttatásra az ad lehetőséget, hogy hétmilliárd forintos megtakarítás keletkezett az egészségbiztosítás kasszájában. Ebből most hatmilliárdot osztanak ki, de a fennmaradó egymilliárdot is az ágazatra fordítják – közölte Horváth Ágnes egészségügyi miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón. A tárcavezető úgy fogalmazott: ezzel szeretnék kompenzálni az intézményeket a megnövekedett betegszám miatt, s remélik, így csökkenhetnek a várólisták is. Hozzátette: sokrétű szempontrendszer alapján határozták meg, mely intézmények kaphatnak a juttatásból; figyelembe vették többek között a máshonnan átvett betegek számát, a sürgősségi ellátások arányát és az első féléves teljesítménykeret kihasználását is. Külön kezelték a súlyponti kórházakat, amelyek mindegyike 3–5 százaléknyi emelést kap. A három hónap letelte után ismét felülvizsgálják a teljesítményeket, egyes intézmények keretét csökkentik, míg másokét emelik. A teljesítménykeret egyébként azt a limitet jelenti, ameddig az egészségbiztosító finanszírozza a betegellátást. Ha az intézmény túllépi ezt a határt, akkor az így végzett beavatkozásokért egyetlen fillért sem kap. Márpedig számos intézmény túllépi, tovább rontva ezzel gazdasági helyzetét.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke lapunk kérdésére azt hangsúlyozta: nem pénzt kapnak, hanem lehetőséget arra, hogy több beteg ellátása után jussanak az elvégzett munkáért egyébként jogosan járó finanszírozáshoz. Hozzátette: a finanszírozott teljesítmények emelése számos intézménynek a túlélést jelentheti, nem tudni azonban, hogy mi lesz a sorsuk azoknak, amelyek nem részesülnek a juttatásból. Kérdéses számára az is, mi lesz a három hónap letelte után.
Hivatalos értesítést egyelőre nem kaptunk az intézkedésről – mondta Jákó Kinga, a Semmelweis Egyetem orvos igazgatója. Örülünk a döntésnek, ha ugyanis elegendő többletet kapunk, akkor talán biztosíthatjuk a működőképességünket. Ettől függetlenül az már biztos, hogy a struktúraátalakítás miatt a tervezett elbocsátásokat végre kell hajtani – tette hozzá. Jákó Kinga reméli, hogy a három hónap letelte után sem veszi el a tárca a többletet, akkor ugyanis ugyanabba a gödörbe zuhannának vissza, mint amelyikben most vannak.
Pesti Imre (Fidesz) azt közölte: a főváros kórházainak adósságállománya ez év végére 60–70 milliárd forint lehet. – Mindannyian tudjuk, hogy augusztus–szeptember közepére a főváros egészségügyi ellátása összeomlik – jelentette ki.
Zseniálisak, így istenítette nyilvánosan Magyar Péter az EP-képviselőit, a hangfelvételen viszont példátlanul mocskolta őket