Százezrek maradnak támogatás nélkül

Azonnali kormányzati intézkedést javasol az Orvostechnikai Eszközök Gyártóinak és Forgalmazóinak Szövetsége, mondván: az egészségügyi tárca nem hajlandó megfelelő mértékben korrigálni a gyógyászati segédeszközök tb-támogatásának korábbi csökkentését.

2007. 07. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azért alakult ki áldatlan állapot, mert a kormány az egészségügyi miniszter javaslatára fél éve szűkítette a támogatott segédeszközök körét, és csökkentette a tb-támogatás mértékét – közölte Tóth Zoltán, a szövetség főtitkára. Ezzel a betegek által fizetett térítési díjak kétszeresére, háromszorosára, sőt bizonyos esetekben négyszeresére emelkedtek. Tóth Zoltán 300 ezer főre becsülte az érintettek számát.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) 2007. első félévi hivatalos adatai szerinte azt mutatják, hogy a szóban forgó eszközök felhasználása egyharmaddal csökkent, azaz mintegy százezer ember nem jut megfelelő kötszerhez, inkontinenciabetéthez vagy nadrágpelenkához. Ez embertelen helyzetekhez, szövődményekhez és súlyos egészségromláshoz vagy fogyatékossághoz is vezethet. Tóth Zoltán hozzátette azt is: az elmúlt fél évben több száz kisebb gyártó és kiszolgáló vállalkozás ment tönkre vagy roppant meg a forgalom-viszszaesés miatt, rengetegen vesztették el az állásukat.
Hiába folynak tárgyalások az Egészségügyi Minisztériummal és az OEP-vel – tegnap is volt például egyeztetés –, a vezetőik nem érzékelték a helyzet súlyosságát, és a júliusra ígért korrekciókra sem voltak hajlandók.
– Az utóbbi napokban ugyan kézhez kaptunk egy új rendelettervezetet, ám abban azt láttuk, hogy a hatálybalépés időpontja kérdéses, és csak az általunk szükségesnek tartott változások egynegyedét akarják bevezetni. Ez elfogadhatatlan, mert nem orvosolja a gondok nagy részét, fennmarad a drágaság, s így sok esetben az ellátáshiány is. Ezért kérjük az országgyűlési képviselőket, hogy fontolják meg vizsgálóbizottság felállítását; az Országgyűlés egészségügyi bizottságának tagjait, hogy mérlegeljék egy rendkívüli bizottsági ülés szükségességét; a kormányt, hogy intézkedjen a megfelelő korrekció érdekében – szögezte le Tóth Zoltán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.