Vizsgálnák az NBH-s látogatásokat

Tisztáznia kell az ősszel felálló parlamenti vizsgálóbizottságnak, hogy miért ostromolta Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal lemondott főigazgatója az Egymásért Alapítvány ügyében a vámőrség vezetőit – szögezték le az ellenzék képviselői. A szocialista Tóth Károly szerint a volt főigazgató szakmai hibáiért vállalta a felelősséget, amikor lemondott a hivataláról.

2007. 07. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajátos, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatója ilyen gyakran érdeklődik egy alapítvány ügyei iránt a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) vezetőinél, és a szeptemberben felálló parlamenti vizsgálóbizottságnak az ebből adódó kérdésekre is válaszokat kell adnia – közölte lapunkkal Simicskó István, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának elnöke. A KDNP politikusa arra reagált, hogy tegnap nyilvánosságra hozták a VPOP vezetőinek bizottsági meghallgatásáról szóló jegyzőkönyv részleteit, amelyből kiderült, hogy Galambos Lajos egy-két hónapon belül háromszor is tájékozódott az Egymásért Egy-Másért Alapítvány elleni vámőrségi eljárásról. A politikus szerint tisztázni kell, hogy az NBH milyen szinten működött közre az alapítvány tevékenységében, illetve részt vett-e abban egyáltalán. Simicskó István szerint az is fontos kérdés, hogy az állam olyan fontos intézményénél, mint az NBH, tudott-e valaki az alapítvány esetleges jogsértéseiről, és megpróbálta-e leplezni ezt a tevékenységet.
*
Mint ismeretes, a milliárdos adócsalással és csempészéssel gyanúsított alapítványnak a kuratóriumába bekerülhetett Gyarmati György, az NBH főosztályvezetője és több volt nemzetbiztonsági tiszt is.
Információink szerint Gyarmati el is kísérte Galambost az első látogatására Nagy Jánoshoz, a VPOP parancsnokához. A vámőrség vezetőinek meghallgatási jegyzőkönyvéből kiderül, az NBH volt főigazgatója többek között arról érdeklődött a VPOP vezetőinél, hogy valóban jogszerűtlenül járt-e el az alapítvány, és enyhébb büntetést érdemelnek-e az elkövetők, ha megtérítik az államot ért kárt.
– A parlamenti meghallgatáson kiderült, a VPOP számára is egyértelmű volt, hogy összefüggés van az NBH és az Egymásért Alapítvány között. Azt is tudták, hogy az alapítvány nem fedőcégként működött, vagyis vélhetőleg valamilyen személyes okból járhatott közben az Egymásért ügyében Galambos Lajos, az NBH volt főigazgatója – mutatott rá Demeter Ervin a nemzetbiztonsági bizottság fideszes tagja. A képviselő szerint ezt is körül kell járnia az ősszel induló parlamenti vizsgálóbizottságnak, valamint azt, hogyan kerülhettek nemzetbiztonsági tisztek egy ilyen alapítvány kuratóriumába.
Tóth Károly szerint Galambos érdeklődése az alapítvány elleni eljárásról önmagában semmit sem jelent. A nemzetbiztonsági bizottság szocialista alelnöke megkeresésünkre hangsúlyozta: a VPOP szerint sem befolyásolta a nyomozást, hogy a volt főigazgató rendszeresen tájékozódott a folyamatban lévő ügyben. – Lehet, hogy Galambos Lajos az átlagosnál többet érdeklődött az Egymásért-ügyről, de később elismerte a szakmai hibákat, és lemondott a hivataláról – jegyezte meg a képviselő.
Emlékezetes, hogy az Egymásért Egy-Másért Alapítvány a VPOP gyanúja szerint 1,22 milliárd forint áfa- és vámcsalást követett el. Az Egymásért kuratóriumában a már említett Gyarmati György főosztályvezető mellett helyet kapott Simon Ibolya, aki korábban ugyancsak az Nemzetbiztonsági Hivatalnál ténykedett. A szervezet munkatársai közé tartozott még Szilvásy Péter grafológus, a Kormányzati Tanácsadó Jósda működtetője, Szilvásy György polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító miniszter testvére.
A korábbi kancelláriaminiszter másik fivére, Szilvásy István is feltűnik a történetben. Ő annak a BM Központi Kórháznak volt a főorvos-igazgatója, amellyel az alapítvány hatmillió forintos megállapodást kötött. Szilvásy Istvánt nemrégiben Szekeres Imre honvédelmi miniszter kinevezte a több egészségügyi intézmény összevonásával létrehozott állami csúcskórház, az Állami Egészségügyi Központ élére. Nemzetbiztonsági ügyekben jártas politikusok szerint a miniszter két testvérét védelmi okokból hálózhatta be az alapítvány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.