Elfoglalták a Szigetet

Az idén elérte, sőt valószínűleg meg is haladta a külföldi látogatók száma a magyarokét a fesztiválon – derül ki a Sziget-kutatásból. A szervezők célja évek óta az volt, hogy nemzetközivé váljon a rendezvény, az eredmény most mégis felemás. Idén először ugyanis csökkent a látogatók száma, vagyis a magyar diákok egy része kiszorul a rendezvényről. Sokan a meredeken emelkedő jegyárakat okolják emiatt.

2007. 08. 21. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pontos adatok majd csak néhány hét múlva lesznek, de az már biztos, hogy tavaly csupán a látogatók egyharmada volt külföldi, idén viszont már elérte az 50 százalékot a számuk, sőt, bizonyos napokon többen is voltak, mint a magyarok – mondta lapunk érdeklődésére Gábor Kálmán ifjúságszociológus az idei Sziget-kutatás tapasztalatait összegezve. A legnagyobb számban a franciák érkeztek, de kiemelten sokan voltak a hollandok, a németek, és megjelentek a környező országokból a románok és a szlovákok is. Idén nőtt az átlagéletkor is, mivel a külföldiek általában idősebbek, mint a magyar vendégek. Gábor Kálmán szerint évről évre nő látogatók iskolázottsági foka. A szigetlakók több mint fele diplomás, vagy egyetemi hallgató, és családja a középosztályhoz tartozik. Érdekes, hogy a külföldiek körülbelül ugyanannyit költenek, mint a magyarok. Előbbieknél 10-20 eurós, utóbbiak 2500-5000 forintos napi költésről számoltak be. Egy átlagos szigetlakó a középosztályhoz tartozik, napi szinten használja az internetet, és igen magas fogyasztói indexszel rendelkezik. A politikai irányultságot tekintve a magyarok konzervatívabbak, mint a külföldiek. A Sziget-kutatás 3000 fő megkérdezésével készült.
Emlékezetes: idén először fordult elő, hogy a tavalyi adatokhoz képest nem nőtt, hanem csökkent a fesztivál vendégeinek száma. Bár a szervezők 400 ezer látogatóra számítottak, az egy évvel ezelőtti 385 ezres nézőcsúcstól is jelentősen, 14 ezer fővel elmaradtak. A rendezők szerint az esős idő miatt volt kevesebb vendég, ám azt is tudni kell, hogy a fesztivál életében általában miden évben volt egy-két esős nap. Sokak szerint inkább arról van szó, hogy a meredeken emelkedő jegyárakat és az ötezer forintos napi kosztpénzt – nyolcezer forintos napijegy mellett egy négynapos program így fejenként több mint 50 ezer forintba kerül – a külföldieken kívül csak a felső középosztály tudja megfizetni, ők pedig nincsenek túl sokan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.