Hiller nem tud a problémákról

Az oktatási tárcának nem jelezték a tankönyvkiadók, hogy finanszírozási gondjaik vannak. A késésekért a kiadókat terheli a felelősség – reagált a Hiller István vezette minisztérium arra a hírre, hogy a tankönyvek egy része nem érkezik meg évkezdésre az iskolákba, mert a kisebb kiadók nem tudták előre kifizetni a gyártás költségeit a nyomdáknak. A pénzhiány oka, hogy az állam már nem vállal garanciát a könyvek kifizetésére, így kiadók nem jutnak hitelhez.

2007. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium nem kapott arról jelzést, hogy kiadók finanszírozási gondokkal küzdenek, és arról sem, hogy problémák lennének a tankönyvellátással – írta a tárca lapunknak. Hozzáteszik: az iskolaigazgatóknak február 15-ig meg kellett rendelniük a könyveket, és ki kellett nevezniük egy tankönyvfelelőst a lebonyolítás iskolai koordinálására. A tárca szerint a kiadók tartoznak felelősséggel azért, hogy az iskolák időben megkapják a könyveket és meg tudják kezdeni a tanévet.
Megírtuk: már biztos, hogy a tankönyvek egy része nem érkezik meg évkezdésre az iskolákba, mert a kisebb kiadók nem tudták előre kifizetni a gyártás költségeit a nyomdáknak. Romankovics András, a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének elnöke szerint a kiadók korábban úgy tudták előre rendezni a számlát, hogy az állam garanciát vállalt helyettük a hitelt folyósító bankoknál, hogy amenynyiben a kiadó fizetésképtelenné válik, átvállalja a terheket. Ennek köszönhetően a kiadók gyorsan, vagyonigazolások nélkül jutottak kedvezményes kamatozású kölcsönhöz. A Gyurcsány-kormány azonban 2005-ben úgy döntött, hogy a jövőben nem vállal kezességet a diákok könyveiért. A kezességvállalás eltörlése óta szinte lehetetlen gyorsan, egyszerűen hitelhez jutni, ráadásul a kölcsönt terhelő kamatok is sokkal magasabbak, mint korábban.
A kevésbé tehetős kiadók hitel híján az utolsó utáni pillanatig kivárnak a gyártással. Csak augusztusban kezdik el készíteni a könyveket, így – mivel a nyomda a gyártás befejezése után harmincnapos fizetési határidőt ad – szeptemberben az iskoláktól beszedik a könyvek árát, és abból fizetik ki a gyártás költségeit. A gond az, hogy júliusig kellene legyártatni a könyveket ahhoz, hogy azok tanévkezdésre az iskolákban legyenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.