Az Oktatási és Kulturális Minisztérium nem kapott arról jelzést, hogy kiadók finanszírozási gondokkal küzdenek, és arról sem, hogy problémák lennének a tankönyvellátással – írta a tárca lapunknak. Hozzáteszik: az iskolaigazgatóknak február 15-ig meg kellett rendelniük a könyveket, és ki kellett nevezniük egy tankönyvfelelőst a lebonyolítás iskolai koordinálására. A tárca szerint a kiadók tartoznak felelősséggel azért, hogy az iskolák időben megkapják a könyveket és meg tudják kezdeni a tanévet.
Megírtuk: már biztos, hogy a tankönyvek egy része nem érkezik meg évkezdésre az iskolákba, mert a kisebb kiadók nem tudták előre kifizetni a gyártás költségeit a nyomdáknak. Romankovics András, a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének elnöke szerint a kiadók korábban úgy tudták előre rendezni a számlát, hogy az állam garanciát vállalt helyettük a hitelt folyósító bankoknál, hogy amenynyiben a kiadó fizetésképtelenné válik, átvállalja a terheket. Ennek köszönhetően a kiadók gyorsan, vagyonigazolások nélkül jutottak kedvezményes kamatozású kölcsönhöz. A Gyurcsány-kormány azonban 2005-ben úgy döntött, hogy a jövőben nem vállal kezességet a diákok könyveiért. A kezességvállalás eltörlése óta szinte lehetetlen gyorsan, egyszerűen hitelhez jutni, ráadásul a kölcsönt terhelő kamatok is sokkal magasabbak, mint korábban.
A kevésbé tehetős kiadók hitel híján az utolsó utáni pillanatig kivárnak a gyártással. Csak augusztusban kezdik el készíteni a könyveket, így – mivel a nyomda a gyártás befejezése után harmincnapos fizetési határidőt ad – szeptemberben az iskoláktól beszedik a könyvek árát, és abból fizetik ki a gyártás költségeit. A gond az, hogy júliusig kellene legyártatni a könyveket ahhoz, hogy azok tanévkezdésre az iskolákban legyenek.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál