Iskolakezdés tanárok nélkül

Több ezer tanár elbocsátásával és tíz-tizenkét milliárd forintos forráskivonással indul szeptember 3-án az idei tanév. A szeptemberben életbe lépő kötelezőóraszám-emelés nemcsak az utcára kerülő pedagógusok életét teszi kilátástalanná, de tovább rontja az oktatás színvonalát is. Az újabb pénzelvonás eredményeként a kötelező tanórákon kívül már az általános iskolában is mindenért fizetni kell, így a szakkörért, a korrepetálásért vagy az ismeretterjesztő kirándulásokért is.

2007. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén, tanévkezdéskor lép életbe a tanárok kötelezőóraszám-emelése, amelyről még tavaly döntött a Gyurcsány-kormány a megszorítócsomag részeként. Ennek lényege, hogy a pedagógusoknak az eddig 20 kötelező óra helyett 22 órát kell megtartaniuk, miközben fizetésük nem nő. Azok a pedagógusok járnak a legrosszabbul, akik eddig is a kötelezőnél több órát – például korrepetálást, szakkört – tartottak a diákoknak. Nekik eddig pluszpénz járt a túlóráért, ettől fogva azonban ugyanannyi munkáért kevesebb pénzt visznek majd haza. – A pedagógusok kötelező óraszámának szeptemberi növelése több ezer pedagógus elbocsátását jelenti – mondta lapunknak a tanévkezdés kapcsán Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke. Hozzátette: pontos számot még nem lehet mondani, hiszen a fenntartók egy része nyáron hozza meg az intézmény-összevonással, -bezárással és létszámcsökkentéssel kapcsolatos határozatait. Az érdekvédő szerint az elbocsátásoknak, bezárásoknak nincsenek szakmai okai, a döntéshozók kizárólag a takarékossági szempontokat vették figyelembe, az oktatás minőségét nem. Kerpen sérelmezte azt is, hogy a szeptembertől életbe lépő finanszírozási rend az osztálylétszámok növelésére ösztönözte az iskolákat, tekintet nélkül arra, hogy ezáltal romlik az oktatás színvonala.
A Fidesz szerint a kormány a megszorításoknak köszönhetően az idei tanévre úgy megnyirbálta a közoktatás keretein belül nyújtható szolgáltatásokat, hogy mára a kötelező tanórákon kívül mindenért fizetni kell, így a szakkörért, a korrepetálásért vagy az ismeretterjesztő kirándulásokért is. Sió László, a párt oktatáspolitikai kabinetjének vezetője kijelentette: körülbelül
10-12 milliárd forinttal csökken a közoktatás támogatása, ami bizonyos évfolyamokon 20-25 százalékos pénzelvonást jelent. Egy gyerek oktatására átlagosan 10 ezer forinttal jut kevesebb, mint egy évvel ezelőtt, ami beláthatatlan következményekkel járhat. A pénzkivonást trükkös módszerekkel hajtották végre: felemelték a tanárok óraszámát, így nyolc-tízezer pedagógus kerül utcára, az elbocsátottak megmaradt bérét azonban nem osztják szét az ezentúl az ő munkájukat is végző kollégáik között. Sió szerint az új típusú finanszírozási modell is álcázott pénzelvonást jelent, és inkább a kis iskolák kárára van, mint hasznára.
A tárca szerint gyermeklétszám-alapú támogatási norma helyett ma már a csoportok, osztályok számát veszik figyelembe a támogatás kiszámításakor, nem a gyerekek számát, így nem kerülnek hátrányba a falusi iskolák, ahová kevés gyerek jár. A Fidesz azonban úgy látja: csak egy bonyolult modellt hoztak létre, ám jóval kevesebb az elosztandó összeg, mint egy éve.
Az egyre apadó családi kassza ellenére az idén a szülőknek is mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk. Az oktatási tárca adatait és a papírboltok árlistáit alapul véve legalább 20-25 ezer forintba kerül az elsős nebulók beiskolázása. Azt a tárca is elismeri, hogy emelkedtek a tankönyvárak, számításaik szerint átlagosan 5,4 százalékkal kell értük többet fizetni, mint tavaly ilyenkor. A tankönyvcsomagok átlagára az alsó tagozaton ötezer forint, de az elsősök esetében ez a tízezer forintot is meghaladja. A felső tagozatosok közül a hetedikeseknek kell a legtöbbet fizetniük a könyvekért, átlagosan 12 ezer forintot, a többiek esetében átlagosan 10 ezer forintra rúg ez az összeg. A középiskolákban már igen nagy az eltérés attól függően, hogy a diák hova jár és a tanár melyik kötet használatát írja elő. Az átlagár itt is 10 ezer forint körül mozog, de akár a 23 ezer forintot is elérheti. Ingyentankönyv évről évre kevesebb diáknak jár. Erre csak azok jogosultak, akiknek a gyermeke tartósan beteg, fogyatékos, autista, a család három vagy annál több gyermeket nevel, illetve ahol a diák nagykorú, de saját jogán családi pótlékra jogosult, vagy a család rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül. Ez sem garantálja ugyanakkor, hogy a rászoruló gyerekek új könyvekhez jussanak, hiszen az iskola kölcsönzéssel is megoldhatja a helyzetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.