Dacára az MSZP ígéretének, mégis bezárják a jásziványi iskolát – erről döntött a napokban rendkívüli ülésen a helyi képviselő-testület. Az ügy érdekessége, hogy több mint egy évvel ezelőtt a szocialisták helyi szervezete többek között azzal kampányolt Szekeres Imre, az MSZP jászapáti választókerületének akkori képviselőjelöltje mellett, hogy a baloldali kormány 2002–2006 közötti vezetése alatt részben felújították a jásziványi iskolát. A helyi szocialisták emellett azt is megígérték 2006 tavaszán, hogy ha a választókerületben ismét Szekeres Imrét választják meg országgyűlési képviselőnek, akkor nem engedik bezárni az óvodát, tovább működtetik az iskolát, és befejezik annak felújítását. Nos, minden bizonnyal a hangzatos ígéreteknek is köszönhetően, minimális különbséggel ugyan, de Szekeres Imre nyert. Csakhogy azóta a jásziványi MSZP ígéreteiről sorra derül ki, hogy azok nem voltak többek szavazatcsalogató szólamoknál. A jásziványi képviselő-testület ugyanis augusztus 21-i rendkívüli ülésén úgy döntött, hogy nem csak az óvodát (ez már 2007 tavaszán eldőlt – a szerk.), hanem a helyi iskolát is megszüntetik. Mindez néhány nappal a 2007/2008-as tanév megkezdése előtt történt.
Az ügy pikantériája, hogy a testületi ülés előtt egy nappal még „eszem-iszommal” egybekötött nagyszabású falunapot tartottak Jásziványban, ahol többek állítása szerint Borbély István, a falu polgármestere még büszkén mutatta be a vendégként megjelent Szekeres Imre honvédelmi minisztert, a körzet egyéni országgyűlési képviselőjét mint „a mi képviselőnket”.
Járvás Istvánt, a választókerület fideszes elnökét mélyen felháborítják a történtek. – A szülőket rendkívül hátrányosan érintette az iskola bezárása, mert az utolsó pillanatig úgy tudták, hogy ebben az évben is indul alsó tagozat. A polgármester mindvégig azt nyilatkozta, hogy előteremtik az intézmény működtetéséhez szükséges forrásokat – jegyezte meg Járvás, akit már csak azért is meglepett a testület döntése, mert az oktatási intézményt a közelmúltban állami forrásokból részben felújították. Nem tudja, mi lesz a most felszabadult ingatlan sorsa, de mint mondja, jelzésértékű, hogy a korábban értékesített „régi iskola” épületét is egy MSZP közeli vállalkozó vette meg. A politikus szerint a kistelepülési iskolák halála 2002-ben kezdődött, amikor Medgyessy Péter, akkor frissen megválasztott kormánypárti miniszterelnök ígéretéhez híven eltörölte a földjáradék utáni forrásadó- fizetési kötelezettséget azoknál a földtulajdonosoknál, akik öt évnél hosszabb időre adják bérbe a földet. – Ez jól jött a földtulajdonosoknak, de milliókat húzott ki a kistelepülési önkormányzatok zsebéből. Ennek így a helyi óvodák, iskolák látják a kárát, mert a normatív támogatások nem fedezik az intézmények költségeit – magyarázta.
Borbély István polgármester azt mondta, a finanszírozási nehézségek miatt kényszerültek a döntés meghozatalára. – Reménykedtünk abban, hogy az előzetes ígéretek szerint több tanulót íratnak majd be az iskolába a környező településekről, de ez nem valósult meg. Sajnos a csoportfinanszírozást nem úgy adják, mint ahogy az eddig a normatív finanszírozás esetében történt, így nincs annyi pénz, hogy tovább tudjuk működtetni az iskolát – panaszolta a polgármester. Szerettük volna az ügyben megkérdezni Szekeres Imre véleményét is, de a honvédelmi miniszter hivatalos látogatáson Kínában tartózkodik.
A magyar soros elnökség kiemelkedő eredményt ért el