Szétszedték az FHB részvényeit

Tíznél több hazai és tíznél több nemzetközi intézményi befektető szerzett öt százaléknál nem nagyobb részesedést a Földhitel- és Jelzálogbank Nyrt. szerdán értékesített ötvenszázalékos részvénycsomagjából – jelentette ki tegnap Veres János pénzügyminiszter. A tárcavezető szerint a tőzsdei értékesítéssel nagyobb bevételhez jutott az állam, mintha pályázatot írtak volna ki, az ellenzék viszont úgy látja, rosszul időzített tranzakció történt.

Dékány Lóránt
2007. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veres János pénzügyminiszter tegnap részletekbe menően magyarázta a Földhitel- és Jelzálogbank (FHB) Nyrt. szerda esti hirtelen s titokban lezajlott privatizációjának lebonyolítását, csak egyetlen dolgot nem tudni még: ki és milyen mértékben részesedett az állam ötven és egy szavazatot érő részvénycsomagjából. A tárcavezető csupán annyit árult el, hogy mind a hazai, mind a külföldi befektetők közül több mint tíz-tíz szerzett öt százaléknál nem nagyobb részesedést. Lapunk úgy tudja, ezek között külföldi befektetési alapokról és nyugdíjalapokról van szó.
Veres arról is beszámolt, hogy a nyár folyamán körvonalazódott az a javaslat, amely szerint az FHB papírjait nem pályázati úton – ahogy ezt eredetileg tervezték –, hanem tőzsdén értékesítik. Erre állítása szerint azért volt szükség, mert amikor felmérték a szakmai befektetők érdeklődését, azok jóval a mostani eladási ár alatt vették volna meg a pénzintézetet. – Ez volt az adófizetők és az állam érdeke – fogalmazott a pénzügyminiszter. Pedig májusban már elkezdődött a pályázati kiírás előkészítése, annak kidolgozására a Raiffeisen Investment AG-t választották, amely bizonyos mértékig el is végezte a munkáját. A Veres Jánossal közös tájékoztató alkalmával Deák Péter Ferenc, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója kérdésünkre elmondta, az osztrák bankkal a piaci szabályok szerint számolnak majd el, az eddig elvégzett munkájukért pedig ki fogják fizetni őket. Konkrét választ azonban nem adott arra, hogy jár-e ebben az esetben bármiféle kompenzáció a Raiffeisennek.
A pénzügyi tárca vezetője közölte, az értékesítési folyamattal kapcsolatban azért volt indokolt, hogy a „lehető legkevesebb információ” tudódjon csak ki, nehogy a tőkepiaci szereplőket befolyásolják ezáltal. Veres szerint egyébként annak ellenére, hogy az FHB részvényei a Budapesti Értéktőzsdén az eladás napján darabonként 120 forinttal értek többet záráskor, mint amenynyiért később értékesítették azokat, kedvezőnek nevezte a folyamatot. Sikeresnek titulálta az eljárást Julius Russel, a londoni bejegyzésű HSBC Bank képviselője is. (Ez a pénzintézet volt az tranzakció kizárólagos könyvvezetője.) Kifejtette, hogy az árfolyam ideális volt, hiszen a 2025 forintos darabonkénti vételi ár csupán nyolc százalékkal maradt alatta az FHB-papírok történelmi csúcsának. (A nyolc százalékkal magasabb árfolyam közel öt és fél milliárd további bevételt hozott volna az államnak.)
A pénzügyminiszter arra is kitért, hogy a magyar állam az FHB alapítása óta eltelt tíz év alatt nyolcmilliárdot fordított a bankra, a kétfordulós eladással pedig közel nyolcvanmilliárd forinthoz jutott az államkaszsza. A Magyar Nemzet kérdésére Veres kijelentette, a mostani tranzakcióból származó 67 milliárd forint körüli összeget az államadósság törlesztésére fordítják.
– A pénzügyminiszter ugyanezt mondta, amikor a Ferihegyi repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt.-t 2005-ben eladták – nyilatkozta lapunknak Varga Mihály, az Országgyűlés költségvetési bizottságának fideszes elnöke. Mint ismeretes, akkor a privatizációból befolyt összeg legnagyobb része – mintegy négyszázmilliárd forint – nem a hitelek törlesztésére, hanem folyó kiadásokra ment el. – Ha Veres akkor hazudott, mi a garancia arra, hogy most igazat mond? – tette fel a kérdést a legnagyobb ellenzéki párt alelnöke. Úgy véli, a privatizáció esetében – mindamellett, hogy számtalan zavaró körülmény akad körülötte – annak időzítésével van a legnagyobb probléma. Amerikában gyűrűzik a jelzáloghitel-piacok válsága, amely ugyan a hazai porondot nem zavarta meg, nem tett jót a tőzsdei árfolyamoknak. Ráadásul – mondta Varga Mihály –, a kormány állandóan arról beszél, hogy a szélsőjobb térnyerése egyre kockázatosabbá teszi a Magyarországra érkező külföldi befektetéseket, ami szintén lefelé viszi az árakat. – Érthetetlen, amikor ekkora a bizonytalanság, miért kell ilyen hirtelen megszabadulni az FHB-tól – mutatott rá az ellenzéki gazdaságpolitikus. Szerinte a médiában jelenleg sok olyan téma fut, amely elvonja a figyelmet az utolsó, még magyar kézben lévő kereskedelmi bank privatizációjáról, ami épp kapóra jött a kormányzatnak.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.