Szeptember 1-jéig adhatják le az igénylőlapot azok a szülők, akik ingyen szeretnének tanszerhez jutni. Míg korábban automatikusan járt a segítség a rászorulóknak, addig ma már csak az kaphatja meg a köteteket, akinek a családja tisztában van azzal, hogy mikor és hol kell ezt igényelni, és a megfelelő dokumentumokat is csatolja a kérelemhez. Ingyenes tankönyv évről évre kevesebb diáknak jár. Ma már csak a tartósan beteg, fogyatékos, autista gyerekek, a nagykorú, de saját jogukon családi pótlékra jogosult diákok kapnak térítésmentesen könyveket, illetve azok a családok, ahol három vagy több gyermeket nevelnek.
Morvayné Bajai Zsuzsanna, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) elnökhelyettese lapunknak kiemelte: elvileg azok is ingyen juthatnak a tankönyvekhez, akik rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesülnek. Ez azt jelenti, hogy az egy főre eső jövedelem nem éri el a mindenkori nyugdíjminimum százhúsz, egyedülálló szülő esetében százharminc százalékát, azaz mintegy harmincötezer forintot. Közülük azonban mégsem jut mindenki ingyen a könyvekhez, az oktatási tárca ugyanis a jövedelemhatáron túl már a vagyoni viszonyokat is ellenőrzi.
Az előírás szerint a családnak – létszámtól függetlenül – a lakásán kívül nem lehet nagyobb vagyona, mint az öregségi nyugdíjminimum hetvenszerese, ami kevesebb, mint kétmillió forint. Így már azok is rosszul járhatnak, akik autóval kénytelenek közlekedni, mert a településükön megszüntették a vasút- és buszjáratokat. Sok olyan eset van, amikor a családfő csak a kilométerekkel arrébb fekvő településen jut munkához, busz azonban nem jár arrafelé. Az is előfordul, hogy valaki a gyerekét fuvarozza az iskolába, hiszen a lakóhelyükön bezárták az oktatási intézményt. Morvayné szerint olyan abszurd dolgok is beleszámítanak a vagyonba, mint egy örökölt zongora. Szabó Endre, a NOE elnöke sérelmezte, hogy míg a korábbi években a gyermekeiket egyedül nevelő szülők is kaptak ingyenkönyvet, ma már nekik fizetniük kell ezért. Hozzátette: a tárca évek óta nem emeli a kötetekre járó tízezer forintos keretösszeget, márpedig egyes évfolyamokon a húszezer forintot is meghaladja a könyvcsomag ára. Ilyen esetekben a már így is eladósodott önkormányzatoknak kell pótolni a hiányzó összeget.
– A kormány mindenkinek ingyenes könyvet ígért, ma pedig még a legrászorultabbak sem kapják meg azt – reagált az ügyre Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője. A politikus kijelentette: ma már az a többgyermekes pedagógus házaspár is vagyonosnak mondható, akinek van otthon ezer könyve. Kritizálta azt is, hogy a rászorulóknak nem jár automatikusan a támogatás. Szerinte adatlapos igénylést akkor vezet be egy kormány, amikor abban bízik, hogy lesznek olyanok, akik nem vagy rosszul töltik ki az igénylést, esetleg megalázónak tartják a procedúrát. Azt az oktatási tárca is elismerte, hogy emelkedtek a tankönyvárak, számításaik szerint átlagosan 5,4 százalékkal kell többet fizetni értük, mint tavaly ilyenkor. A tankönyvcsomagok átlagára az alsó tagozaton ötezer forint, de az elsősök esetében ez a tízezer forintot is meghaladja. A felső tagozatosok közül a hetedikeseknek kell a legtöbbet fizetniük a könyvekért, átlagosan tizenkétezer forintot, a többiek esetében átlagosan tízezer forintra rúg az ez öszszeg. A középiskolákban már igen nagy az eltérés attól függően, hogy a diák hova jár, és a tanár melyik kötet használatát írja elő. Az átlagár itt is tízezer forint körül mozog, de akár a 23 ezer forintot is elérheti.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál