A tálibok felhasználnák a médiát

Az afganisztáni események bemutatása eddig szokatlan problémával szembesíti a német televíziós társaságokat. A megerősödött tálib csoportok – az eddigi gyakorlattal ellentétben – közvetlen kapcsolatra törekszenek a médiavilággal abból a meggyőződésből kiindulva, hogy az általuk készített videofelvételek sugárzása komoly befolyást gyakorol majd mind a politikusokra, mind a közvéleményre.

Stefan Lázár
2007. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dél-koreai túszok szabadon bocsátásának előzményeiből az emberrablók meglepő gyorsasággal igyekszenek tőkét kovácsolni, miután Szöul – feladva az eddig alkalmazott nemzetközi gyakorlatot – hajlandó volt közvetlen tárgyalásokba bocsátkozni a tálibokkal állampolgárainak kiszabadítása érdekében. Ugyanakkor az afgán diplomáciával és biztonsági szervekkel kooperáló Berlinnek nem sikerült előrehaladást elérnie a hosszú hetek óta fogva tartott Rudolf Blechschmidt ügyében. A Dél-Koreával szemben elért megoldás folytatására a tálibok a ZDF közszolgálati német televíziós csatornát szemelték ki, és az egészségében megroppant túszról készített videót – 3500 euró ellenében – közvetlenül kínálták fel a tévéállomásnak. Ajánlatukat a ZDF elutasította. „Alapvető döntést hoztunk, nem vagyunk hajlandók az emberrablókkal, vagy azok megbízottaival kapcsolatba lépni és pénzt fizetni nekik” – hangoztatta a főszerkesztő, Nikolaus Brender. Ugyanakkor kritikát gyakorolt a szövetségi külügyminisztérium információs politikája felett, azt vetve a tárca szemére, hogy még soha nem tájékoztatta az újságírókat olyan szűkösen, mint Rudolf Blechschmidt esetében.
A múltban a túszejtési akciókról a kormány bizalmas háttér-információkkal szolgált a szerkesztőségeknek, hogy azok a helyzetet helyesen tudják megítélni. „Tudomásom szerint e bizalommal még soha senki sem élt vissza” – mondta a főszerkesztő. A másik közszolgálati állomásnak, az ARD-nak az emberrablók nem kínálták fel a videót, de feltehető, hogy az adó hasonló döntést hozott volna, mint a ZDF. A műsorszerkesztők figyelmét viszont nem kerülte el, hogy a tálib erők fokozott aktivitással igyekeznek információkat terjeszteni. A német televíziópiac konkurenciaharca előbb vagy utóbb befolyásolhatja a közszolgálati társaságokat, a Rudolf Blechschmidtről készült felvételt az RTL ugyanis hajlandó volt sugározni.

Új berlini koncepció. A német kormány átdolgozta eddigi koncepcióját az Afganisztánnak nyújtandó támogatásról. A Merkel-kabinet 2008-ban 125 millió eurót hajlandó rendelkezésre bocsátani annak a meggyőződésének megfelelően, hogy Afganisztán stabilitásának növelése a németek alapvető érdeke. A külügy-, a belügy-, a honvédelmi és a fejlesztésügyi minisztérium közösen kidolgozott terve az afgán közigazgatásban, igazságszolgáltatásban és infrastruktúrában mutatkozó hibák felszámolását célozza, és elsőrendű fontosságot tulajdonít a rendőri kiképzésnek. A parlament e hónapban dönt a hadsereg afganisztáni mandátumának meghosszabbításáról, és tartani akarja magát a 3500 fős alakulat létszámához, holott a jelek szerint fokozódnak majd a Bundeswehrre háruló feladatok. A közelmúltban Zágrábban járt védelmi miniszter, Franz Josef Jung örömmel jelentette be, hogy Horvátország hamarosan nyolcvannyolc katonával erősíti a német alakulatokat. (S. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.