Attilától Tőkés Lászlóig

k ö n y v e s h á z

Fáy Zoltán
2007. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a hazai néprajztudományban nem is terra incognita a hepehupás Szilágyság, biztos, hogy mind ez idáig lényegesen kevesebb figyelem fordult e tájegység magyar lakossága felé, mint a távolabbi Erdély irányába vagy a közelebbi Alföld bármely részére. Ennek bizonyára sokféle oka van, megfontolandó és triviális egyaránt. Ez utóbbiak közé tartozhat, hogy – az „egyszerű turistákhoz”, látogatókhoz, érdeklődőkhöz hasonlóan – Erdély talán a néprajztudósok számára is vonzóbb, érdekesebb, több kincset, meglepetést sejtető, mint a Partium. Pedig különleges vidék ez is, s noha ma már csak ötvennyolc magyarlakta a csaknem kétszáz község közül, az ezekben fellelhető folklórkincs nem lebecsülendő. A magyar jelenlét a honfoglalás óta folyamatos a Szilágyságban, s e tény éppúgy hatással van a több kistérségre tagolható terület néprajzára, mint a különféle népekkel való együttélés, majd a mind szorongatóbb kisebbségi sors.
Ennek ellenére módszeres és alapos néprajzi gyűjtés különösen a szilágysági szövegfolklór területén a közelmúltig nem történt. Pedig a hiedelemvilág gazdagságára már XIX. századi közlemények is felhívták a figyelmet, a módszeres és alapos kutatásokra azonban több mint száz évet kellett várni. Most szinte zavarba ejtően alapos munka látott napvilágot a Magyar népköltészet tára hetedik köteteként. Magyar Zoltán fáradságot nem kímélve gyűjtött össze minden kis értékelhető és használható adalékot. A könyv a XXI. század elejének szilágysági folklórhagyományát dolgozza fel, amelynek egyes rétegei nyilván sok száz évesek. Ugyanakkor igen jellemző, hogy a történeti mondák sora a hunokkal, a rómaiakkal kezdődik, és Szent István, Szent László, Mátyás király, Rákóczi, Kossuth Lajos, Petőfi mondái után Tőkés László szilágysági deportálása szerepel.
Ebből is látható, hogy ha a XIX. század végén sikerült volna rögzíteni a Szilágyság epikus hagyományát, sok tekintetben a maihoz képest jelentősen eltérő képet láthatnánk, hiszen a történelem nem ért véget. Az azonban kérdéses, hogy száz év múlva lesz-e még rögzíthető magyar epikus hagyomány e térségben, egyáltalán: lesz-e még magyar lakosság a Szilágyságban.
(Magyar Zoltán: A Szilágyság mondahagyománya. Balassi Kiadó, Budapest, 2007. Ára: 3900 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.