Az önkormányzati és területfejlesztési miniszter ugyanis azt nyilatkozta: „Vissza lehet keresni, hogy a közbeszerzés tavaly nyári, vagyis semmi belpolitikai vonatkozása nincs, s megelőzte az őszi eseményeket.” Lapunk eleget tett Bajnai felszólításának, és viszszakereste, mikor írták ki az említett közbeszerzési eljárást. Eszerint a központi pénzügyi és szerződéskötő egység tavaly október 13-án adta föl a hirdetményt a nyílt eljárás megindítására, amely hét nappal később, október 20-án jelent meg a Közbeszerzési Értesítőben. Bajnai Gordon hazugságának hátterében az állhat, hogy ha valóban nyáron írták volna ki a vízágyúk beszerzésére a pályázatot, akkor azt nem lehetett volna öszszefüggésbe hozni az őszödi beszéd kiszivárgása utáni tüntetésekkel és a tavaly őszi, sokszor brutális és törvénytelen rendőri akciókkal.
*
A kiírás októberi dátuma azt jelzi: a Gyurcsány-kormány hatalma védelmére és a szeptemberi tömegtüntetésekből okulva a rendőrség mihamarabbi megerősítését tűzte ki célul tavaly ősszel.
Azonban a nagy kapkodásban a kormányzat súlyos hibát követett el, mivel a speciális rendőrségi vízágyúk beszerzésének terve nem szerepelt az Európai Bizottságnak a schengeni csatlakozást elősegítő pénzügyi hozzájárulási alapjáról szóló, 2006. december 20-i döntésében. Az Európai Bizottság alelnöke, Franco Frattini szóvivője lapunknak elmondta: minden olyan kiadást visszakövetelnek, amely nem indokolható. Vagyis a jövő évben esedékes számonkéréskor Magyarországnak feltehetőleg vissza kell majd fizetnie a három izraeli vízágyú megvásárlására fölvett 315 millió forintnyi uniós támogatást.
Nemcsak Bajnai Gordon áll hadilábon a tényekkel a vízágyúk beszerzésének ügyében. Bencze József országos rendőrfőkapitány például a napokban azt közölte, a vízágyúk beszerzése szerepelt a négy esztendeje elfogadott schengeni pályázati programban. Ezt az állítását azonban az Európai Bizottság alelnökének szóvivője határozottan cáfolta. A botrány miatt a Fidesz arra szólította fel a kormányt, hogy haladéktalanul adjon tájékoztatást a beszerzés indokairól, körülményeiről, mivel „már eddig is sokan furcsállották, hogy az EU külső határainak őrzését elősegítő, úgynevezett schengeni alapból a magyar kormány a határőrizettel köszönő viszonyban sem lévő tömegoszlató vízágyúkat vásárolt”. Szijjártó Péter szóvivő szerint mindez felveti annak alapos gyanúját, hogy a vásárlás ellentétes az EU jogszabályaival. A schengeni alap szerződéseinek lekötését a Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter által felügyelt Nemzeti Fejlesztési Ügynökség koordinálja.
Meggyilkolt turisták: leszúrtak egy francia férfit