Becsengetés helyett kommandósok

Rendhagyó tanévkezdésben volt részük a mátraszőlősi gyermekeknek és szülőknek. Iskolájuk megszűnt, a pedagógusokat kirúgták, az intézmény előtt demonstráló romáknak pedig kidobók és bevetési ruhába öltözött készenléti rendőrök magyarázták el, hogy mi is az a demokrácia.

Varga Attila
2007. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfő reggel nyolckor nem csengettek be a mátraszőlősi iskolában. Az udvaron nem kergetőztek gyerekek, mert azt néhány tagbaszakadt, kopaszra borotvált őrző-védő elfoglalta. Egyikük a pásztói „majami bárban” kidobó, így néha érthető módon álmosan pislogott. A kerítés túloldalán, a falu főutcáján nagy élet folyt. Szokatlan ez errefelé, még így szeptember első napjaiban is. Szülők és gyermekeik álldogáltak némán a kerítés mentén, a lelakatolt iskola előtt. Voltak vagy százan, és várták a csodát, hogy valaki megjelenik, megcsörgeti a kulcscsomót a kezében, és azt mondja: tréfa volt az egész, kérem a gyerekeket, foglalják el helyüket a megszokott iskolapadban, és kezdődhet a tanítás.
De ez nem történt meg. Minden előzetes törekvés ellenére pénteken az ezerhatszáz lakosú település iskolája jogutód nélkül megszűnt, a pedagógusok elveszítették munkahelyüket, a gyerekek pedig Pásztó iskoláiban folytatják a tanulást. Akiket ez hideg zuhanyként ért, akik nem ezt akarták, most itt vannak, vagy százan. Gyerekek, szülők, tanárok. Egy anyuka néha megemeli a Nyissátok meg az iskolát, mert tanulni akarunk feliratú táblát.
Török Józsefné eleveníti fel az elmúlt hónapok történéseit. Ő ebben az iskolában tanított, péntektől öt kollégájával együtt munkanélküli. – Januárban 93 tanulónk volt. Mivel a 7. és 8. osztályba járók létszáma nem érte el a törvényben előírt 15 főt, az önkormányzat társulni szeretett volna Pásztóval, hogy közös fenntartásban működtessék tovább az iskolát. Két lehetőségük volt: az alsósok Mátraszőlősön maradnak, és a felsősök járnak Pásztóra, vagy minden tanuló Pásztóra jár. Ezt követően a mátraszőlősi szülők aláírásgyűjtést kezdeményeztek azért, hogy ne szűnjön meg a helyi iskola.
Elmondásából kiderül: a polgármester egy júniusi közmeghallgatáson kijelentette, hogy az önkormányzat anyagi okok miatt nem akarja az iskolát fenntartani. Az erről szóló határozatot a cigány kisebbségi képviselők aláírták, majd ezt visszavonták. Véleményük szerint nem volt törvényes a határozathozatal, hiszen egyenként, hamis adatokat közölve, a lakásukon kereste fel őket a polgármester.
Júliusban a faluvezető azt állította, hogy a tanulócsoportok öszszevonásával még egy évig működni fog az intézmény, de lehet, hogy az önkormányzati dolgozók nem kapnak fizetést, mert nem lesz rá pénz. Ezt követően sok szülő átíratta a gyermekét a pásztói iskolák valamelyikébe. Egy héttel később az is kiderült, hogy mégis lesz társulás a pásztói iskolákkal, és gyakorlatilag csak a cigány gyermekek maradnak Mátraszőlősön.
Kérdésemre Török Józsefné elmondja, hogy augusztusra 53 tanuló maradt a mátraszőlősi iskolában, közülük 43 cigány származású. Pénteken, amikor az évnyitóra, illetve a tanévkezdésre készülődtek, írásban arról értesítették őket, hogy az önkormányzati testület augusztus 28-i döntése alapján megszűnik az iskola és a pedagógusok munkaviszonya is.
– Sírógörcs, kulcsátadás rendőri kísérettel – teszi hozzá címszavakban a péntek délután történéseit Beróné Tóth Edit pedagógus.
A mátraszőlősi iskolában pénzügyi problémákról eleddig nem lehetett hallani. A tanárok és a szülők minden évben jótékonysági bált szerveztek az intézmény megsegítésére. A befolyt pénzből az egyik évben a hangosítást oldották meg, valamint videót és CD-lejátszót vásároltak, a másik évben az udvar egy részét betonozták le, míg tavaly számítógépet vettek, és számítógépszobát hoztak létre – mesélik a tanárok.
Csendben álldogálnak az emberek Mátraszőlős bezárt iskolája előtt, s most „végre” megjelennek a rendőrök is komplett stábbal: a két autóból kiszállók közül felénk jön a főtárgyaló, az összegyűlteket pásztázó videokamera kezelője, a tölcséres hangszórót cipelő és négy másik egyenruhás. A következő párbeszéd zajlott le Csömör Károly roma szervező és a főtárgyaló között:
(Köszönés helyett) – Mi történik itt?
– Álldogálunk.
– Ki bízta meg magukat?
– Senki. Bezár az iskola, és ezért… demonstrálunk.
– Demonstrálnak? A törvény szerint azt három nappal korábban be kell jelenteni.
– Mi voltunk Pásztón a rendőrségnél…
– Egy igazolólapra fel lett írva a szervező neve, az nem engedély. A rendőrség azért nem tiltotta meg, mert nem lett bejelentve…
– Legyen kedves méltányolni, hogy egy jó ügyért…
– Itt voltunk pénteken, akkor kellett volna jelezni. Ehhez jobban értek, mint maga, higgye el…
Summa summarum, a felhívott felettes döntéséig a százfős tömeget kettéosztják, a táblákat nem lehet tartani, így már nem számít demonstrációnak.
Megtudom azt is, hogy a pedagógusok a hét végén törvényességi felülvizsgálatot kértek a közigazgatási hivataltól, levelet írtak a szaktárcának és az ombudsmannak is.
Mátraszőlősön sok minden az enyészetről szól. A posta egy viharvert épületben még működik, de több boltot zárva találunk. A kis kastély két szárnyát lebontották, a főépület előtt rozsdásodó traktorokat látni. A harmincas években még fürdő és vendégház működött itt, ma a madár se jár erre a csodaszép vidékre. Ebben a helyzetben talán inkább az iskola megmentésén kellene fáradozni. Szerettem volna erről Tóth Gyula polgármestert is megkérdezni, de nem értük utol. Valaki azt mondta, fél az emberek haragjától, és bujdokol. Közben a rendőrfőnök döntése is megszületett, tíz órára megérkezett a rendőrség csapatszállító autóbusza is. Ellepték a falut a rendőrök, de semmi nem történt. Délre nyűgösek voltak a demonstrálók gyermekei, éhesek-szomjasak, és a nehéz iskolatáska is húzta már a vállukat. Mindenki hazament. – Holnap tényleg kezdődik az iskola, Pásztón – mondta egy apuka csendesen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.