Csalogat ősszel a Tátra

K Ó B O R L Ó Aki állt már sorban a tátrai Vöröstorony-hágónál a meredek sziklákon egyensúlyozva, és olyan korzózást tapasztalt a legnehezebb túraútvonalakon is, mint egy belvárosi sétálóutcában, ha teheti, inkább a kiegyenlítettebb időjárású, csöndes őszi hónapokban keresi föl a világ legkisebb magashegységét. És többet nem szabadul.

2007. 09. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valakinek egyszerűbb síelési lehetőség, az „ínyenceknek” elérhető katasztrófaturisztikai helyszín még mindig, másoknak nosztalgikus utazás a filléres sztrapacska és a pilseni sör világában – sokaknak azonban a magashegyi túrázás otthonos terepe a Tátra. Mivel az itteni útvonalak izgalmasabb szakaszai csak júniustól novemberig vannak megnyitva, és nyaranta a környező országok vasárnapi kirándulói, iskolás csoportjai valósággal megszállják a szűkös ösvényeket, a szeptember és az október a legideálisabb időszak a Tátra felkeresésére, alapos bejárására. Ám aki erre vállalkozik, csak megfelelő felszereléssel és fizikai felkészültséggel vágjon neki a fenyvesekből a gyalogfenyő-övezetbe, majd a gleccserek formálta kopár katlanokba, átjárókba és kétezer méter fölötti csúcsokra vezető szakaszoknak. Az esőálló kabát, a jó minőségű bakancs, a megfelelően szigetelő polárfelső, a sapka, a kendő, a kesztyű (meleg időben is!), a zseblámpa és a leéhezés elleni ételtartalék elengedhetetlen a meglehetősen szeszélyes időjárású vidéken. A Tátra ugyanis az önhittek, a rövidnadrágosok és az útrövidítők közül szedi legtöbb áldozatát.
Ezeknek a halottaknak is emléket állítottak az egyik legszebb tengerszem, a Poprádi-tó melletti kegyhelyen, az úgynevezett Szimbolikus temetőben (Symbolicky cintorín). „A holtaknak emlékül, az élőknek intelmül” – áll a kis kápolna harangján, a díszes gyetvai fakeresztek között. Noha a Tátra rendszeres feltárása és turisztikai kiépítése leginkább cipszer (szász) és magyar kincskeresők, hegymászók és bőkezű arisztokraták tevékenységének köszönhető – ezért mondhatjuk, és mondjuk is, hogy a Magas-Tátra most is a „mi Tátránk” –, ezen az emlékhelyen csak néhány magyar név található. A legrégebbi bronztábla is magyaré, bizonyos Wachter Jenő egyetemistáé, aki egy közeli szikláról, a Simon-toronyról zuhant a mélybe 1907-ben.
Aki a nyüzsgőbb Tátrát kedveli, annak Ótátrafüred (Stary Smokovec), illetve a Csorba-tó (Strbsky Pleso) szállodái ajánlhatók – nyáron leginkább vegyes szláv nációval, télen töménytelen újgazdag orosz és ukrán handabandázóval. Füreden a luxusvadászok a gyönyörű szecessziós stílusú és a Monarchia legszebb éveit idéző Grand Hotelt keresik fel, az egyszerűbb szállással is megelégedők pedig tömegével találhatnak színvonalas panziókat és igen egyszerű turistaszállókat – természetesen érdemes előre foglalni. Míg a Csorba-tó a szocializmus sportkultúráját idéző, fertelmes küllemű, de általában „érzékeny”, praktikus belsőt takaró szálláshelyeivel dicsekedhet.
Aki a kevésbé járt Tátrát kutatja, annak ajánlatos felkeresni a Nyugati-Tátra ugyancsak próbára tevő útvonalait, jó színvonalú, de csöndesebb erdei panzióit. A két lehetőség közötti átmenetet kínálja Tátralomnic (Tatranska Lomnica) a maga rejtelmes kis monarchiabeli villáival, rejtőzködő korszakokat idéző rejtett műemlékeivel és olyan alapéttermeivel, mint például a már kora reggeltől nyitva álló, a Lavinához címzett vasúti resti, amely lehetőséget ad arra, amit Magyarországon nem tehetünk meg: békebeli körülmények között reggelizhetünk, akár borovicskás nyitánnyal, egy pohár frissen csapolt sör zárlatával foglalva keretbe a laktató früstököt. Vagy mint a Stará Mama nevű vendéglő ugyancsak a vasútállomás mögött, amely a máskülönben gyomorpróbáló szlovák gasztronómiát viszonylag ízletesen és találékonyan mutatja be.
Jóllehet, a legvadregényesebb szállások a magashegyi övezet határán állnak: a tátrai turistaszállók ma már többnyire a legkülönfélébb komfortfokozatú szobákkal, a fürdőszoba nélküli, egyszerű szálláshelytől a minden igényt kielégítő apartmanig kínálnak kvártélyt a betérőknek. Jó példa erre a Poprádi-tónál (Popradske Pleso) fekvő turistaház, amely nagyszerű hídfőállás a Tengerszem-csúcsra (sajnos az eredeti elnevezésekről oly nagyvonalúan megfeledkező magyarok is ma már csak Rysyként emlegetik), a misztikus Békás- és a lélegzetelállító szépségű Hincó-tavakhoz, a Koprova-völgybe meg az Oszterva-hágón át a Magisztrále kövein a Tátra többi völgyébe vezető utak bejárásához. Az egész évben nyitva tartó turistaház a hűtlen folyó, a Kárpát-medencéből „kifele”, a Visztulába, majd azzal együtt a Balti-tengerbe ömlő Poprád forrásvidékénél kiválóan alkalmas arra, hogy megszabaduljunk testi, lelki nyűgeinktől. Aztán hazatérjünk, de csak hogy a magunk „hegyeiről” tiszta időben elbámuljunk a Tátra csúcsai felé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.