Nyakó Zsuzsanna, a megyei bíróság elnökhelyettese lapunknak elmondta: az elfogatóparancsot a lakóhely szerint illetékes nyírbátori rendőrkapitányságnak küldték meg, amely a körözést irányítja majd, de az elfogatóparancsról a nyíregyházi megyei büntetés-végrehajtási intézetet is értesítették.
Eközben a Legfelsőbb Bíróság tegnap elutasította Kabai Károly felülvizsgálati kérelmét. Veres János korábbi üzlettársa és két vádlott-társa azért fordult bírósághoz, hogy felülvizsgáltassák a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság jogerős ítéletét, amely Kabait adócsalásért, csalásért és magánokirat-hamisításért három és fél év letöltendő, bűntársait pedig felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte. A Kabai Károlyt védő Bárándy Péter ügyvéd felülvizsgálati kérelmében arra hivatkozott, hogy a 2005-ben hatályba lépett új áfatörvény révén Kabai adófizetési kötelezettsége megszűnt.
*
A Legfelsőbb Bíróság azonban az ügyészség álláspontját osztotta, amely szerint az új áfatörvény hatályosulásával Kabai adózási kötelezettsége nem szűnt meg, a jogszabály csupán az adófizetés módját változtatta meg. Katona Sándor tanácsvezető bíró azt is hozzátette: az első rendű vádlott cégei fiktív számlákkal tévesztették meg az adóhatóságot, és igényeltek vissza több millió forintnyi adót. A Legfelsőbb Bíróság tegnapi végzése mindhárom elítélt esetében hatályban tartotta a megyei bíróság jogerős ítéletét, ráadásul további felülvizsgálati indítványokat már nem nyújthatnak be Kabaiék.
A döntés kihirdetése után Bárándy Péter ügyvéd azt nyilatkozta: nem tudja, hol tartózkodik a védence, mivel ő csupán arra kapott megbízást, hogy a felülvizsgálatot intézze. Arra a kérdésre, hogy Kabai azért nem vonult-e be a börtönbe, illetve a bíróságra is azért nem ment-e el, mert idegileg nem bírta a terhelést, a védő azt felelte: valószínűleg valamilyen oka van a távolmaradásának. A volt igazságügy-miniszter közölte: a be nem vonulásnak anyagi vagy büntetőjogi következménye nincs, viszont a későbbi, esetleges büntetést enyhítő kedvezmények szempontjából van jelentősége. Azt az értesülésünket, miszerint Kabai Károly jelenleg egy elmegyógyintézetben tartózkodik, Bárándy Péter nem kívánta megerősíteni.
Veres János volt üzlettársát adócsalás, csalás és magánokirat-hamisítás miatt három és fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a bíróság. A nyírbogáti vállalkozó az ítélet szerint bizonylat nélkül felvásárolt fémhulladékot szerepeltetett cégeinek a könyvelésében, és utána áfát igényelt vissza. Az egyik érintett társaságot, a Bogát-Ferr Kft.-t Kabai együtt alapította Veressel, de a pénzügyminiszter a bűncselekmény elkövetésekor már nem volt a cégben. Kabai Károly 2001-ben fél évig Nyírbogát alpolgármestere volt, továbbá tavaszi lemondásáig a nyírbátori választókerület MSZP-s alelnökeként is ténykedett.
Kabainak eddig már kétszer kellett volna bevonulnia a börtönbe. A vállalkozó először egészségi állapota miatt öt hónapos halasztást kapott, ám ezután sem vonult be a büntetés-végrehajtási intézetbe, inkább újabb halasztást kért. Ezt a kérelmet a bíróság elutasította, ugyanis úgy találták, hogy az említett betegség nem indok a büntetés további halasztására. Ezután Kabainak augusztus 21-én kellett volna megjelennie a nyíregyházi büntetés-végrehajtási intézetben, de ő ezt is elmulasztotta. Erre a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság elővezetési parancsot adott ki, amelynek értelmében a nyírbátori rendőrségnek szeptember 10-ig kellett volna elővezetnie Kabait, de erre képtelenek voltak.
„Ha valaki nem teljesíti a bevonulásra vonatkozó, büntetés-végrehajtási intézetbe visszatérésre vagy bevonulásra vonatkozó előírást, akkor természetszerűen vele szemben rendőri intézkedés foganatosítható, és kényszerrel is vissza lehet vinni vagy be lehet vinni a büntetés-végrehajtási intézetbe” – nyilatkozta korábban Takács Albert igazságügy-miniszter egy Kabai Károly ügyével kapcsolatos kérdésre.
Pedig Magyarral foglalkozni KELL!