Felrobbantott szerető

K U L T Ú R S O K K

Tóth Szabolcs Töhötöm
2007. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy ügyesen másolnak, az a kínaiakról eddig is köztudomású volt: elég, ha csak az utóbbi hetekben címlapokra került történetekről teszünk említést. Például arról, hogy Németországban kínai kémprogramokat találtak magáncégek és kormányhivatalok számítógépein. Vagy arról, hogy a legújabb Harry Potter-könyv nem hivatalos kínai fordítása 24 órával az angol nyelvű könyv premierje után már készen volt, mivel ennyi ideig tartott, amíg kínai diákok lelkes hada az interneten szervezett csapatmunkában lefordította a terjedelmes alkotást. Sőt csakhamar megjelent egy olyan változat is, amelyet a brit írónő sosem vetett papírra: a Harry Potter és a kínai birodalom című alkotás.
Ennek ellenére a kínaiak tudnak még meglepetést okozni a másolás terén is: e hét közepén arról adtak hírt a nemzetközi hírügynökségek Kínából, hogy egy állami energiavállalat korrupció miatt bíróság elé állított pártfőtitkára plagizált bocsánatkérő levelet nyújtott be a bíráknak. Cang Szao-csang ráadásul, arcátlan módon, a párt belső terjesztésű lapjából ollózta ki az ott korábban közölt levelet, amelyet egy másik korrupciós ügy kapcsán fogalmazott meg egy bűnbánó falusi párttitkár. Miután a lopásra fény derült, természetesen nem fogadták el Cang bocsánatkérését. Az eset nem csupán a korrupcióra jó példa, hanem arra is, hogy az eredetiség nem tartozik a hivatalnokoktól elvárt legfőbb erények közé Kínában. Igaz, a hagyományos konfuciánus értékekkel a haszonlesés, a korrupció is összeegyeztethetetlen, de a tekintélytisztelet és a feljebbvalók iránti feltétlen engedelmesség is elvárás, amelyben a „győztes csapaton ne változtass” alapelv is benne foglaltatik: azaz ami működik, azt vedd át, hasznosítsd, ahelyett hogy folyton új dolgokon törnéd a fejed.
Kétségtelen azonban, hogy Konfucius tanításait manapság a kiterjedt korrupció elleni fegyverként forgatja a hivatalos politika: nemrégiben az a könyv, amely egyszerűsítve, széles néprétegek által hozzáférhető módon szemezgetett tanításaiból, óriási siker lett Kínában – a Harry Potter-könyveknél (eredetit és hamisítványt is egybevéve) is több fogyott belőle. Nyilvánvaló a törekvés, hogy a harmonikus társadalom képét példaként állító bölcs tanításaival a rend iránti igényt táplálják az állampolgárok (alattvalók?) lelkébe.
Aggodalomra van is ok, hiszen egyre-másra látnak napvilágot az olyan korrupciós ügyek, amelyek meghökkentően hatnak a XXI. században. Az egyik legelképesztőbb a most nyáron történt eset, amely gyilkosságot is magában foglalt, és egyik főszereplője kitartott nő volt.
Egy felrobbantott szerető.
A kelet-kínai Csinan városában 2007 júliusában gépkocsiba rejtett pokolgép robbant: az autót vezető ifjú hölgy, Liu Haj-ping életét vesztette, két járókelő pedig megsérült. A merénylet mögött nem terrorista szervezet állt: hamar kiderült, hogy a gyilkosságot a város kommunista párttitkára, a 61 éves Tuan Csi-he rendelte meg. Történt ugyanis, hogy a pártfunkcionárius, sok magas rangú kínai tisztviselőhöz hasonlóan, szeretőt tartott, akit a szokásoknak megfelelően a kapcsolatért pénzzel, autóval és jól fizető álláshellyel jutalmazott. A kitartott barátnő azonban idővel kényelmetlenné vált: egyre többet követelt. A párttitkár lassacskán megelégelte a dolgot, és kiadta Liu útját, ám a nő zsarolni kezdte a kínai hivatalnokot: tudta, hogy Tuan Csi-he nem fizetéséből, hanem csúszópénzekből tesz szert arra a hatalmas jövedelemre, amelyből nők kitartására is telik. A funkcionárius ezek után a város rendőrkapitányával szövetkezett, és pokolgépet helyezett el Liu kocsijában.
Az ügy önmagában is érdekes, de igazából Kínában olyan átfogó jelenségről van szó, hogy a korrupcióellenes törvénybe családtagok és barátok mellé nemrégiben a „kitartott nők” kategóriáját is be kellett venni: ezek a nők ugyanis rengeteg pénzt visznek el, ami óriási csúszópénzek elfogadására készteti a hivatalnokokat. Márpedig ilyen szeretőt tartani bizonyos beosztás felett Kínában bevett szokás. „A közvélekedés úgy tartja – írja az ügyben az ázsiai hírekre, elemzésekre szakosodott Asia Sentinel nevű hírportál –, hogy (akárcsak a kommunista idők előtti Kínában a császárok és a gazdag emberek) a hivatalnokok az állás velejárójaként tekintik az ilyen szeretőket, és minél magasabb a hivatal, annál csinosabb és több lesz a nő. Mao főtitkár például több tucat szeretőt tartott. Csiang Cö-min, aki 1989-től 2002-ig állt a párt élén, a széles körű vélekedések szerint két ilyen nővel rendelkezett…”
A történet távolinak és egzotikusnak tűnik, de a leírt jelenség – talán más formában – a nyugati országokban is jellemző lehet, legfeljebb kevésbé tekinthető kulturális hagyománynak.
Például Magyarországon. Obersovszky Péter újságíró ezen a szálon próbálta felfejteni a magyar „arisztokrácia” titkait tavaly megjelent könyvében (amely persze nem tekinthető forrásértékű munkának, inkább csak ponyvának). A haverok című könyvének fülszövegében így fogalmaz: „A szex a kulcs. A krimiben is az érzelmi és szexuális viszonyok vezetnek a megoldáshoz. A brókerügyben nemhogy nem nyomoztak az intim viszonyok után, de bizony senki még csak fel sem vetette a kérdést: Ki kinek a kije? Ki kivel van, volt? Tudják: Keresd a nőt!, és az teljesen mindegy, hogy aktuálisan az épp férfi vagy nő. Veszedelmes viszonyok! Csak koccintanak. Már a KISZ-tábor óta tudják, maguk között vannak. Az egykori kommunista elit tagjai. Azé az arisztokráciáé, amely a 40 évi kommunizmusban gyökeredzik, és onnan hagyományozódott át a mába. Baráti és családi szálak kötik össze őket, mondhatjuk, a csattogó lepkét is együtt húzták ovis korukban. Most is láthatatlanok. Előjogokat és védettséget élveznek.”
Nem tudom, mennyire lehet persze komolyan venni a bulvárban utazó Obersovszkyt és könyvét. Mindenesetre elgondolkoztató, hogy a magyar szerkesztőségekben a hetvenes évek Watergate-ügyének jelszava mellé (Kövesd a pénzt!) eztán kiakaszthatják majd azt is: Keresd a nőt!
Ha így van, akkor viszont tanácstalan vagyok, hogy nekünk, magyaroknak miféle hagyományhoz kellene visszanyúlnunk, hogy országunkat a rend törvényei szerint működtethessük ismét. De hátha a most Kínából visszatért Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek erre is lesz valami ötlete.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.