Gyurcsány kínai diákokat hív hazánkba

Liszt és Kodály műveinek előadásával folytatódott tegnap a kínai magyar évad Sanghajban. A koncertteremben este fél nyolckor Gyurcsány Ferenc köszöntötte a hallgatóságot; a színpadig vezető utat testőrök kíséretében tette meg. Itthon az ellenzék a magyar érdekek képviseletét kéri számon a kormányon, amelynek szóvivői számháborút játszanak a sajtóval.

MTI
2007. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Asanghaji koncertteremben tartott nyitókoncerten a Sanghaji Operaház szimfonikus zenekara adott elő óriási sikerrel, majdnem telt ház előtt, Kocsis Zoltán vezényletével Liszt- és Kodály-műveket és Szun Jing-ti (Sun Yingdi) sanghaji születésű, nemzetközi hírű kínai zongoraművész, a 2005-ös utrechti Liszt Ferenc-zongoraverseny győztesének részvételével. Megnyitóbeszédében Gyurcsány Ferenc felidézte a felvidéki születésű Hudecz László magyar építészt, akinek nevéhez hatvan épület tervezése fűződik Sanghajban. A kedden Pekingből Sanghajba érkezett Gyurcsány Ferenc személyében első ízben tesz látogatást magyar miniszterelnök a 17 milliós kelet-kínai metropolisban, és ez volt a szinte az egész világot bejárt Kocsis Zoltán első kínai fellépése is.
Eközben elfogadhatatlannak tartja a Fidesz, hogy amíg a szegény és kevésbé tehetős körülmények között élő magyar fiatalokat a tandíjjal megfosztja a kormány a felsőoktatási továbbtanulás lehetőségétől, addig Gyurcsány Ferenc külföldi diákoknak ajánl fel ingyenes tanulási lehetőséget Magyarországon. Koszorús László és Ágh Péter a kormányfő kínai látogatása kapcsán hangsúlyozta, hogy természetesen nem a kínai fiatalokkal van probléma, ők nem tehetnek arról, amit Gyurcsány művel. Közölték: a tandíj bevezetése olyan káros hatással volt a hazai felsőoktatásra, hogy míg 2006-ban 132 ezren jelentkeztek egyetemre és a főiskolára, és 52 ezer diákot vettek fel, addig idén már csak 108 ezren adták be felvételi kérelmüket, és 48 ezren kaptak helyet. – Ebben a helyzetben nem lehet a külföldi ösztöndíjasokkal foglalkozni – tették hozzá. Erre Budai Bernadett kormányszóvivő úgy reagált: tarthatatlan, hogy az ellenzék ismét idegenellenes kirohanásokkal riogatja az embereket, és a nagy sikerű kínai magyar évad eseményeit álhírekkel próbálja rossz színben feltüntetni. Gyurcsány Ferenc kínai látogatásának harmadik napján arról beszélt, hogy az orvosi műszereket gyártó magyar cégeknek is lehetőséget jelent a kínai egészségügyi rendszer átalakítása. A magyar kormány célja, hogy a közeljövőben megvalósuló jelentős beruházásokban magyar cégek is lehetőséget kapjanak.
Egy tervezett uniós tilalmat ellenzett tegnap Gyurcsány Kínában, amelyet a huszonhetek vezetnének be a kínai játékimportra. „A rossz minőségű termékeket távol kell tartani a piactól, és a gyártó viseli ezért a felelősséget. Egy ország összes termékének kitiltása azonban nem fair play” – mondta Gyurcsány, egyúttal arra biztatta a kínai kormányt, hogy a gyártóknál támogassa az EU-szabályok és -előírások figyelembevételét. A kínai termékek esetében az utóbbi időben számos minőségi kifogás merült fel, amely miatt a világ minden részén vissza kellett vonni az egészségre veszélyes játékokat és állateledeleket. „Emögött Kína gyors gazdasági és szociális növekedése van” – adta közre gyanúját a magyar miniszterelnök Pekingben. A kormányfő ugyanakkor elmondta, egyre több magyar választja a kínai ruhákat és termékeket, s megemlítette, hogy a kínai áruk kereskedelmi központját Budapesten fogják felépíteni. Daróczi Dávid közleményben próbálta meghazudtolni lapunknak a delegáció utazási és ellátási költségéről megjelent tegnapi cikkét, de ezzel gyakorlatilag a Kormányszóvivői Irodával keveredett ellentmondásba, amelytől lapunk hétfőn az értesüléseket szerezte. Míg Daróczi tegnap azt állította, 57 millió forintos keret áll rendelkezésre a kormánydelegáció utaztatására és ellátására, addig előző nap az iroda még 59,7 millió forintról tájékoztatott. Bár a Kormányszóvivői Iroda hétfői közlése – kérdésünk ellenére – még nem tért ki arra, hogy tíz újságíró is utazott volna Gyurcsány delegációjával, Daróczi tegnap már erről is beszámolt, hozzátéve: az ő költségeiket részben a kancellária, részben a gazdasági tárca fizeti. Daróczi közleménye megemlíti, hogy Kóka János barátnőjének és a 104 fős üzleti delegációnak a költségeit a résztvevők maguk állják, de Daróczi mindezt úgy állította be, mintha lapunk ennek az ellenkezőjét írta volna. Azt viszont elfelejtette megemlíteni, hogy a kulturális évadra utazó magyar művészek költségeinek fedezésére 120 millió forintot különített el a kulturális tárca, vagyis pontos az a 180 milliós összeg, amelyet lapunk a teljes magyar delegáció utazási és ellátási költségeként leírt.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.