A balatonőszödi beszéd kiszivárogtatásának első évfordulója alkalmából közös sajtótájékoztatót tartott tegnap az őszi emberi jogi jogsértések kivizsgálására létrejött Civil Jogász Bizottság és a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete. Morvai Krisztina, a civil bizottság társelnöke szerint Magyarországon ismét fennáll a közvetlen veszélye az emberi jogok tömeges és durva megsértésének, amelyet Gyurcsány Ferenc fenyegető nyilatkozata vetít előre. A miniszterelnök ugyanis az Index internetes hírportálnak múlt pénteken azt mondta: „Komoly, mérsékelt politikai, társadalmi erők nem mennek az utcára. Az utcán csak a szélsőségesek fogják a hangjukat hallatni”, valamint: „Szeretném hinni, hogy mindenki megtanulta a tavalyi év leckéjét.” A jogsértések és a totális diktatúrákra jellemző állapotok kialakulásának megelőzésére a Civil Jogász Bizottság (március 15-éhez hasonlóan) ismét külföldi megfigyelő szolgálatot szervez, és arra kér minden külföldi állampolgárt, aki részt vesz a nemzeti ünnepen, jelentkezzen be hazája nagykövetségén, így gyakorolva közvetve nyomást a magyar hatóságokra, hogy jogszerűen lépjenek föl. Szima Judit, a Tettrekész főtitkára – a Civil Jogász Bizottsággal együtt – arra szólította fel a rendőri vezetőket és a „kisrendőröket”, hogy tagadják meg az olyan jogsértő parancsokat, amelyek bűncselekmény elkövetésére utasítanak. Szima Judit úgy fogalmazott: „Mindenképpen el kívánjuk kerülni az olyan sorozatos parancsnoki hibákból eredő rendőri ténykedést, mint 2006 őszén.”
Morvai Krisztina büntetőjogász arra kérte a rendőrség irányítóit, fordítsanak különös figyelmet a strasbourgi Európai Emberi Jogi Bíróság közelmúltban hozott határozatára, amelyben kimondta: pusztán a bejelentés elmulasztása miatt egy egyébként békés tüntetés feloszlatása nem tekinthető jogszerűnek.
A Civil Jogász Bizottság másik társelnöke, Völgyesi Miklós a Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott tanácselnökeként arra kérte az igazságszolgáltatásban dolgozó jogász társait, esküjüknek megfelelően járjanak el, őrködjenek a jogállamiság felett, és sérelmezte, hogy az ügyészség nem indított büntetőeljárást azon rendőri vezetők ellen, akik felelőssé tehetők a rendszerbe sem állított sörétes vadászpuskák és gumilövedékek tavaly őszi bevetéséért, illetve az azonosító jelvények hiányáért.
A sajtótájékoztatón elhangzott: a Nemzeti Jogvédő Alapítvány tegnaptól jogvédő ügyeletet indított. A 06-30/549-4167-es telefonszámra várják azoknak a hívását, akiket emberi jogi jogsérelem ér.
Sólyom László visszaírt. Sólyom László köztársasági elnök hétfőn levélben válaszolt Takács Albert rendészeti miniszternek, amelyben azt írta: a szakminiszter állításaival ellentétben parlamenti beszédében a rendőri jogsértések kivizsgálásra vonatkozó megállapításai pontosak és megalapozottak voltak. Az államfő utalt arra is, hogy az ügyészség tájékoztatása szerint a nyomozó hatóság nem kapott megfelelő segítséget az alegységek parancsnokaitól és a műveletekben részt vevő rendőröktől. Az államfő levelében arra kérte a szakminisztert, hogy a rendelkezésére álló jogi és politikai eszközökkel segítse elő a rendőri túlkapások maradéktalan kivizsgálását. Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter múlt csütörtökön Sólyom Lászlónak címzett levelében azt írta az államfő hétfői parlamenti beszédére reagálva, véleménye szerint az adatok és a tapasztalatok nem alapozzák meg azt a következtetést, hogy a rendőrség ne lenne együttműködő a tavaly szeptemberi és október 23-i tüntetéseken történt jogsértések tisztázásában.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást