Internet van, vécé nincs

Magyar Bálint továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a következő két évben 35 milliárd forintot költsenek digitális táblákra, miközben az iskolák negyedében nincs radiátoros fűtés, több mint felében nem megfelelő a vécék állapota, és az épületek 85 százalékát fel kellene újítani.

2007. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már a baloldali médiának is csípi a szemét, hogy a kormány milliárdokat költ az iskolák méregdrága intelligens táblákkal való felszerelésére, miközben már több intézményben van internet, mint vezetékes gáz. Az MTV Nap-kelte című műsorának múlt pénteki adásában az egyik újságíró azt kérdezte Magyar Bálinttól, a Miniszterelnöki Hivatal fejlesztéspolitikai államtitkárától: vajon nem kellene előbb székeket és asztalokat beszerezni, mielőtt milliárdokat költenek digitális táblákra? Tudni szerették volna azt is, hogy vajon miért fontosabb az internet, mint a fűtés. A volt SZDSZ-es oktatási miniszter azonban továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy 35 milliárd forintból 40 ezer tantermet szereljenek fel intelligens táblákkal. (Számításaink szerint ez azt jelenti, hogy egy digitális tábla a beszereléssel együtt 875 ezer forintba kerül.) Magyar szerint nem az fogja elősegíteni egy gyerek pályáját, ha van vezetékes gáz az iskolában. Hozzátette: ez nagyjából olyan, mintha 100 évvel ezelőtt arról vitatkoztak volna, hogy minek könyvet adni a diáknak akkor, amikor még a fűtés sincs megoldva az iskolákban.
A politikus az iskolák digitalizálását az oktatás csendes forradalmának nevezte. Hozzátette: saját minisztersége idejéig az oktatásban a technológiai környezet az utóbbi 120–150 évben nem sokat változott. Akkor megtették az első lépést, mert 2005-ig Magyarország összes iskoláját rákötötték az internethálózatra. A cél az, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyétől kezdve a Zala megyei kisfalvakig legyenek olyan eszközök, amelyek „beviszik” a világot a tantermekbe, és száraz tankönyvek helyett élményszerűvé teszik az oktatást – közölte. A miniszter cáfolta azt a sajtóhírt, amely szerint az ígért 40 milliárd forintból csak tizenegy áll rendelkezésre a digitális táblákra, igaz, most már csak 35 milliárd forintról beszélt. A liberális politikus szerint a szerkezet jelentősen megkönnyíti a tanulást és a tanítást, illetve segíti a digitális tananyagok megjelenítését. A készüléket összekapcsolják egy laptoppal, ami a táblára vetíti a tananyagot, ráadásul elektronikus tollal írni is lehet rá.
Magyar Bálint ragaszkodása a digitális táblákhoz annak fényében is elgondolkodtató, hogy múlt csütörtökön Hiller István oktatási miniszter maga hozta nyilvánosságra azt a felmérést, amely szerint az iskolák nyolcvanöt százalékát fel kell újítani. A Szonda Ipsos által végzett kutatás szerint az iskolák 27 százalékában nincs radiátoros fűtés, két százalékában pedig még meleg víz sem jut a gyerekeknek. A villamos berendezések állapota minden második iskolában rossz, a vécék, mosdók 45 százaléka nem megfelelő, a tantermek 43 százalékában gyenge a megvilágítás. Mindeközben az intézmények 91 százalékában van számítógépterem, 92 százalékában pedig internet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.