Játék és muzsika

Hanthy Kinga
2007. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokan hitték, hogy augusztus végén megszűnik a Ki nyer ma?, ám nem így történt. Olyan sokan hitték, hogy a márványteremben, az adás helyszínén a múlt hét péntekjén már állóhelyet is sorszámmal osztottak. Akik elmentek, e több évtizedes játék temetésére készültek, de a Magyar Rádió vezetése szofisztikált módon nem tartotta be a maga elé kitűzött határidőt. Így a komolyzenei játék szeptemberben még egy ideig folytatódik, örömére mindazoknak, akik úgy gondolták, a Ki nyer ma?-val lezárul a közszolgálati rádiózás másik fejezete. Az egyik a Szabó család volt.
A Magyar Rádió megújulásával kapcsolatos írások között ilyet is, olyat is találni. Legtöbbjük nem a változtatások szükségességét vitatja, hanem a módját. Ahogyan a vezetés kiszervezi a rádiót a rádió alól. Ahogyan az „ócsítás” jelszavával nekiment mindennek és mindenkinek, függetlenül attól, hogy a hallgatók szerették-e vagy sem. Olvashattunk persze olyan írást is, amelyik kimondottan örvendezik a közrádió műsorának megújulásán, mert szerzőjének már fájdalmat okozott a sok népnemzeti sóhajtozás, ami a műsorok többségéből áradt, a slágfertig Szénási Sándor viszont az ízlése szerint való. Felrázza reggeli ábrándozásából. A kérdés, ha még egyáltalán kérdés, hogy kik vannak többen. És kik számítanak? A közszolgálati rádió az átalakítás után megszűnt egy jelentős korosztály, az ötvenen felüliek rádiója lenni. Mindazok, akik szerették a Petőfin azokat a műsorokat – Jó ebédhez szól a nóta, Szív küldi –, immáron végleg rádió nélkül maradtak. Pedig ez az intézmény az ő adóforintjaikból is működik.
A Ki nyer ma? egy kicsit más, bár kétségkívül nem a rádióvezetés számára legkívánatosabb fogyasztói réteg műsora. Alighanem kikacagnák, aki reklámblokkot szeretne szervezni köré. E komolyzenei vetélkedő érdeme nem is abban van/volt, hogy újabb és újabb hallgatókat toborzott, hanem közszolgálati szerepében. Ha ezt a szerepet a Magyar Rádió vezetése komolyan venné, nemhogy e vetélkedő megszüntetését tervezné, hanem éppen hogy a mintájára újakat indítana. Talán frissebbeket, vonzóbbakat, amelyek meghódítják a fiatalokat is. Amelyek üdítő szigetet alkotnának a nagy népi médiabutítás tengerében. A Ki nyer ma? az évtizedek során kétségkívül úgy működött már, mint egy nagy család. Mint egy szűk kör magánügye. Műsorvezetők és versenyzők régi ismerősökké váltak. De ennek is megvolt a maga meghittsége, bája. Szerepe éppen abban volt, hogy meggyőzte a hallgatókat: a komolyzene nem valami elvont nehézség, hanem játék, élvezet, ismerete részévé tehető a mindennapoknak.
Talán a hazai kulturális életünk egyik jelképe, hogy megszüntetését éppen most, a zenei nevelés apostolának, Kodály Zoltánnak az évfordulóján tervezik. Azután, hogy elsorvasztották az iskolai zeneoktatást, hogy a megszorításokkal elveszik a gyermekektől a zene ismeretének és szeretetének a lehetőségét is. Vajon miért nem tiltakoznak a hazai zenei élet legjelesebbjei, akiknek pedig létérdekük lenne, hogy kinevelődjön a jövő közönsége, akik nem nézhetik tétlenül, hogy Lagzi Lajcsi és Fásy Ádám országa leszünk? Itt az ideje, hogy felébredjenek. A Ki nyer ma? ha már nem lesz, meglehet, kicsiny veszteségnek látszik majd. Mégis nagy űrt hagy maga után.
(Ki nyer ma?, Kossuth rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.