A parlament plenáris tanácskozása után kezdődött tegnap este a koalíciós egyeztetés újabb fordulója az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról, amely még lapzártánk idején is tartott. A konzultáción jelen volt Gyurcsány Ferenc szocialista pártelnök-miniszterelnök, Kóka János SZDSZ-elnök, gazdasági miniszter, Horváth Ágnes egészségügyi miniszter, Eörsi Mátyás liberális frakcióvezető, Horn Gábor, a koalícióért felelős államtitkár, az SZDSZ ügyvivője, Béki Gabriella, az egészségügyi bizottság SZDSZ-es tagja, Kiss Péter kancelláriaminiszter, Gál J. Zoltán, a kancellária államtitkára, Veres János pénzügyminiszter, Katona Béla, az MSZP frakcióvezető-helyettese, Vojnik Mária és Schvarcz Tibor, az egészségügyi bizottság két szocialista tagja.
Horn Gábor a találkozó előtt úgy fogalmazott: azért megyünk, hogy megegyezzünk. Hozzátette: az SZDSZ tárgyalódelegációja arra kapott felhatalmazást az ügyvivőktől, hogy megegyezzen, ha olyan megoldás kerül az asztalra, amely valódi versenyt jelent a biztosítottakért. Ezzel szemben a Magyar Nemzet által megkérdezett politikusok azt valószínűsítették, hogy nem lesz minden részletre kiterjedő egyetértés, s így nem születik végső megállapodás.
Kiszivárgott hírek szerint az SZDSZ kompromisszumos megoldást ajánlott a megbeszélésen, de ennek részleteit előzetesen nem ismertették. Annyit lehet tudni, hogy a leendő egészségpénztárak területi elhelyezkedését érinti a javaslat. Ez a legfontosabb vitás kérdés egyébként, amelyben már több hónapja megmerevedtek az álláspontok. Az SZDSZ ragaszkodik többek között ahhoz a feltételhez, hogy az átalakítással ne legyen monopolhelyzete a biztosítóknak. Az MSZP viszont területileg egybefüggő régiókat szeretne, amelyekben egy-egy pénztár tevékenykedne, igaz, ezek fogadhatnának biztosítottakat területen kívülről is. Vannak egyébként még a menedzsmentjogokat érintő vitás kérdések is.
A tegnapi megegyezés esélyét csökkentette, hogy Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnököt frakciója „kötött mandátummal” hatalmazta fel, azaz arra kérte, hogy ne engedjen a vitás kérdésben.
Ugyanakkor az idő múlásával minden koalíciós egyeztetésnek egyre komolyabb a tétje, hiszen a két párt közötti vita igencsak elmérgesedett az egészségbiztosítás átalakítása körül. Ez akár meg is akaszthatja a több-biztosítós rendszerre való átállást.
Gulyás Gergely: A 2025-ös már az új gazdaságpolitika költségvetése