Zuschlag Jánost „folytatólagos gyanúsítotti kihallgatásra” idézték be az ügyészségre, ahol közölték vele, hogy a terhére rótt bűncselekmény bűnszervezetben elkövetettnek minősülhet. – A körülmények mérlegelése után Zuschlagot őrizetbe vették, mivel a szökés és az elrejtőzés, illetőleg a büntetőeljárás meghiúsításának a veszélye forgott fenn – tudta meg lapunk Szabó Ferenctől, a Bács-Kiskun megyei főügyész helyettesétől. Majd hozzáfűzte: már indítványozták az MSZP politikusának előzetes letartóztatását, amiről a bíróságnak 72 órán belül kell döntenie. Szabó Ferenctől megkérdeztük, információik szerint a szocialista politikus hol helyezkedhetett el a bűnszervezetben, hiszen korábban az ügyben több kormánypárti vezető érintettsége is felmerült, ám a főügyészhelyettes azt mondta: úgy tudják, hogy a bűnszervezet élén Zuschlag állt. Felvetésünkre, miszerint a szocialista politikus állítólag nem akart vallomást tenni arról, hogy az ifjúsági minisztérium irányítóinak milyen szerepük volt a támogatások odaítélésében, úgy válaszolt: a gyanúsított élt a jogával, hogy ne adjon erről érdemi információkat.
*
Kérdésünkre, hogy az ügyészség vizsgálja-e majd a tárcavezetők, az államtitkárok és más vezető minisztériumi tisztségviselők érintettségét, Szabó Ferenc közölte: a bűncselekményekből indulnak ki, és azokat vizsgálják, akik érintettek lehetnek, illetve azokat hallgatják meg tanúként, akik valamilyen módon segíthetik a nyomozást.
Az Index azt írta: Zuschlagot egy kétszemélyes zárkában helyezték el a megyei rendőr-főkapitányság kecskeméti épületének hatodik emeletén, és mivel korábban elfogultságot jelentett be a Bács-Kiskun Megyei Bíróság ellen, az előzetes letartóztatásáról a Szegedi Városi Bíróságon fognak dönteni.
– Fontos, hogy kiderüljön az igazság – így fogalmazott tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az MTI azon kérdésére, mi a véleménye Zuschlag őrizetbe vételéről. – Az MSZP nem akarja állásfoglalásával befolyásolni az igazságszolgáltatást – ezt Nyakó István, a párt szóvivője mondta a Magyar Nemzetnek. Simon Gábor, az MSZP választmányának elnöke pedig úgy fogalmazott: ha a politikusok véleményt mondanának, minősítenék a helyzetet, akkor nem segítenének, hanem ártanának az igazságszolgáltatásnak. Arra a kérdésre, hogy belső vizsgálatot indítanak-e, illetve lemondatják-e tisztségeiről Zuschlag Jánost, Simon közölte: úgy véli, ha a vizsgálatnak meglesz az eredménye, akkor az MSZP pontosan tudni fogja, mi a szervezeti, erkölcsi kötelessége.
Arra a felvetésre, hogy az előzetesen meghirdetettekkel szemben az Orbán Viktor keddi beszédéről tartott tegnap szocialista sajtótájékoztatón miért nem Ujhelyi István alelnök vett részt, a választmány elnöke közölte: úgy döntöttek, hogy Orbán Viktor megérdemli azt, hogy a Magyar Szocialista Párt második tisztségviselője tartsa a tájékoztatót. Arra a közbevetésre, hogy ezek szerint reggel még nem tudták, hogy Orbán Viktor van-e ilyen fontos, Simon Gábor azt állította: elolvasta az ellenzéki pártelnök beszédét, és úgy látta, el kell mondania a saját és az MSZP véleményét ez ügyben. Ujhelyi István egyébként a Zuschlag-ügy érintettjének nevezhető, hiszen tanúként meghallgatta őt az ügyészség, csakúgy mint Arató Gergelyt, az oktatási minisztérium államtitkárát, valamint Baja Ferencet, az MSZP pártalapítványnak első emberét is.
Márfai Péter, az MSZP Bács-Kiskun Megyei Területi Szövetségének elnöke az Magyar Távirati Iroda megkeresésére közölte: Zuschlag János hónapokkal ezelőtt MTI-közleményben bejelentette, hogy minden nemű politikai tevékenységét felfüggeszti, ugyanakkor folyamatban van párttisztségeinek részben a megszűnése, részben pedig az abból való visszalépése, illetve a párttagságának a felfüggesztése. A szocialisták megyei elnöke kijelentette, hogy az ügyről a megyei elnökség pénteken tárgyal.
– Mintha egy újabb Tocsik-ügy lenne a láthatáron – reagált Zuschlag János letartóztatására Varga Mihály. A Fidesz alelnöke szerint az ügy szálai „teljesen világosan” Gyurcsány Ferenc dolgozószobájáig vezetnek. A politikus emlékeztetett Ocsovai Tamásnak az ügyben tett tanúvallomására, aki a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztériumban Gyurcsány Ferenc minisztersége alatt volt helyettes államtitkár. A volt helyettes államtitkár arról beszélt, hogy az ifjúsági miniszter dolgozószobájában voltak az egyeztetések több szocialista politikussal. Ocsovai többször is kijelentette, hogy miniszteri utasításra döntöttek az alapítványoknak odaítélt támogatásokról, név szerint is megemlítve Gyurcsány Ferencet, az ifjúsági tárca egykori vezetőjét. – Akármelyik szocialista politikus felelősségét kell megállapítani, a vizsgálat terjedjen ki minden érintett személyre, tárják fel az ügy minden szálát – hangsúlyozta Varga Mihály.
– Mindörökre távozzon a közéletből, akinek bűnössége bebizonyosodik – jelentette ki Merker Dávid, az SZDSZ Új Generáció választmányi elnöke. Mint fogalmazott, az egész politikai ifjúsági szférára árnyékot vet az ügy, amely mindenképpen tisztázandó, hiszen olyan emberek kerültek szóba lehetséges érintettként, akik jelenleg is magas pozíciókat töltenek be. Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) visszautasítja Merker azon kijelentését, amely szerint az egész politikai ifjúsági szférára árnyékot vet az ügy. – A Zuschlag-ügy a szocialisták ifjúsági szervezetére vet árnyékot – mondta tegnap Rétvári Bence, az IKSZ elnöke.
Ismeretes: különösen nagy kárt okozó csalással gyanúsítja az ügyészség Zuschlag Jánost és hat társát alapítványoknak és egyesületeknek nyújtott állami pénzek szabálytalan felhasználása miatt, a kár nyolcvanmillió forint. Most, hogy az ügyészek már bűnszervezetet is sejtenek Zuschlag mögött, öttől húsz évig terjedő börtön fenyegeti a politikust. A nyomozás egy rutinvizsgálat után indult, amelynek a következményeként 2005-ben a Kiskunhalasi Városi Ügyészség indított vizsgálatot, eredetileg számviteli fegyelem megsértésének gyanújával.
Zuschlag János – aki korábban lemondott országgyűlési képviselői mandátumáról, miután a holokauszt áldozatain viccelődött – ma is az MSZP Bács-Kiskun megyei területi szövetségének ügyvezető elnöke, a megyei közgyűlés tagja, Kiskunhalason önkormányzati képviselő és a szocialista párt városi szervezetének az elnöke. A nyomozás eddigi adatai szerint Zuschlag egyértelműen gyanúsítható azzal, hogy utasításokat adott az érintett egyesületek és alapítványok munkatársainak. Mellette a gyanúsítottak között van Katus Ferenc, a Bács-Kiskun megyei közgyűlés szocialista frakciójának a tagja, Kullai Tamás, aki az előző ciklusban Kecskeméten volt MSZP-s önkormányzati képviselő, Lados István, Zuschlag korábbi személyi titkára, aki ellen nemzetközi körözés van érvényben, valamint Krausz Csaba újbudai önkormányzati képviselő és Marsovszky Balázs, a Fiatal Baloldal (FIB) korábbi fővárosi elnöke is.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?