A titokzatos ezredes kilétére egyébként tegnapig nem derült fény, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) annyit közölt, hogy „azonnali hatállyal felmentették a minisztérium főügyeletesét”.
Mindez azután történt, hogy a Magyar Nemzet írása kapcsán Gyurcsány Ferenc vizsgálat lefolytatására utasította a minisztérium vezetését. Ismert, egy magát ezredesnek kiadó személy a Gazdasági Minisztériumból hétfő éjjel befolyásolni próbálta a rendőrséget. Betelefonált a Pest Megyei Rendőrkapitányságra, s azt kérte az ügyeletes tiszttől, hogy felejtsék el az ügyet, vegyék ki a rendszerükből. A GKM tegnap azt közölte: a tárca főügyeletese elismerte, hogy hatáskörét túllépve, kérés és felhatalmazás nélkül kívánt eljárni a Pest Megyei Rendőrkapitányságnál. – A gyorshajtási ügyemben a GKM ügyelete telefonált a rendőrségre – állította Garamhegyi Ábel.
*
Az SZDSZ által támogatott államtitkár úgy fogalmazott: neki jelentenie kell a tárcánál, ha ilyen eset történik vele, és az ügyeletes azért hívta fel a rendőrkapitányságot, hogy megtudja, ilyenkor mi a teendő. Információink szerint azonban a hívás korántsem érdeklődő jellegű volt.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője súlyos esetnek nevezte a történteket, amely szerinte a tavaly augusztus 20-i tragédiára emlékeztet. A kormány akkor sem vállalta az egyértelmű politikai felelősséget, hanem egy meteorológust tett felelőssé. A Fidesz szóvivője megjegyezte: ha valóban nem lenne köze Garamhegyi Ábelnek a befolyásoló telefonhíváshoz, akkor is vállalnia kell valakinek a politikai felelősséget.
A Pest Megyei Főügyészség szóvivője, Csecserics István lapunkat arról tájékoztatta, hogy tegnap megérkezett a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságtól a Garamhegyi Ábel gyorshajtásával összefüggő iratanyag. Ebben az szerepel, hogy hétfőn az államtitkár autója az óránkénti ötven helyett hetvennyolc kilométeres sebességgel haladt, ezért leállították, és feljelentést tettek ellene. Egy órával később egy magát ezredesnek nevező férfi először a szentendrei, később a Pest megyei rendőrség ügyeletére telefonált azzal, hogy a feljelentést ki kellene venni a rendszerből. Egyik helyen sem voltak hajlandók a kérésnek eleget tenni. Hozzátette: ha a felvett beszélgetéseket kielemzik, a nyomozást hivatali hatalommal való visszaélés miatt indíthatják el.
Lapunk úgy értesült, hogy az államtitkár nem egyedül, hanem testvérével hajtott az ominózus napon Szentendrén. Az egymás mögött haladó kocsikat a járőrök megállították. Beszédes, hogy amíg Garamhegyi testvérét négyezer forint helyszíni bírság kiszabása mellett elengedték, addig az államtitkárt feljelentették a rendőrök. A közszolga mindezt sérelmezve azonnal tárcsázta a GKM védelmi főtanácsadóját, aki munkájából adódóan jó kapcsolatokat ápol a fegyveres testületekkel.
Mutatjuk, mit kell tennie annak a szerencsésnek, aki megnyerte a hatos lottó főnyereményét