Az alkotmány egyetlen kizáró rendelkezésébe sem ütközik, ezért népszavazásra bocsátható a Fidesz és a KDNP kezdeményezése a tandíj, a vizitdíj és a kórházi napidíj megszüntetése ügyében. Így foglalt állást tegnap nyilvánosságra hozott határozataiban az Alkotmánybíróság. A bírák kifejtették, hogy a kezdeményezés nem ellentétes az éves költségvetési törvénynyel. Burkolt formában sem vezetne alkotmánymódosításhoz, és nem érinti a kormányprogramot.
Orbán Viktor, a Fidesz és Semjén Zsolt, a KDNP elnöke tavaly október 24-én fordult az OVB-hez a tandíj, a vizitdíj, a kórház-privatizáció, a termőföld elővásárlási joga, a patikaszerek árusítása ügyében. A kórházi napidíjról szóló javaslatát később terjesztette elő. A választási bizottság két alkalommal is megtagadta az aláírásgyűjtő ívek hitelesítését, végül az Alkotmánybíróság útmutatása nyomán mind a hat kérdésben pozitív döntést hozott. A kifogások nyomán immár harmadik alkalommal foglalkozott az ügyekkel az AB. A tegnap jóváhagyott három ügyben megkezdődhet a kérdésenként szükséges 200-200 ezer aláírás összegyűjtése. Erre négy hónapot ad a törvény.
További három kérdés még mindig függőben van. Ezekről is harmadszor tárgyalnak a bírák. Ma a családi gazdálkodók elővásárlási jogát elemzik. De immár nemcsak a Fidesz és a KDNP kezdeményezésére, hanem Kálmán László és Nagy Tamás beadványa nyomán is. A nyelvész, illetve a mezőgazdasági termelők szövetségének vezetője más megfogalmazásban ugyan, de szintén a földkérdésben szeretne népszavazást tartani. A bírák egy korábbi közlés szerint a hónap végéig döntést hoznak az elővásárlási jogról, valamint a kórház-privatizációról és a patikaszerek árusításáról is. Utóbbi két kérdésről is párhuzamos beadványt terjesztett elő Kálmán László. Az AB várhatóan elvi jelentőségű állásfoglalást hoz majd, hiszen el kell döntenie, lehet-e azonos vagy hasonló tárgykörben több népszavazást tartani. Válaszra vár: hogyan viszonyulnak egymáshoz az ilyen kérdések, különösen, ha azok célja a korábbi népszavazási kezdeményezések meghiúsítása.
A választási bizottság Ficzere Lajos elnöksége idején a népszavazásról szóló, 1998. évi törvény alapján megtagadta a később érkező, ugyanazon tartalmú kérdések hitelesítését. A tavaly február óta működő, új összetételű OVB ilyen döntést még nem hozott. A legújabb, közjogi témájú kezdeményezés-dömping miatt is válaszra vár, hogy mikor lehet két vagy több kérdést ugyanazon tartalmúnak tekinteni, s mennyiben különbözik ez a kategória a hasonló tárgykörben megfogalmazott kezdeményezésektől.
Ebben a kaotikus helyzetben szinte lehetetlen megítélni, milyen kérdések kerülhetnek végül is a nép elé és mikor. A Fidesznek az alkotmánybírák által most ismét jóváhagyott három kérdése bizonyosan referendumra bocsátható, mégpedig egy kora tavaszi időpontban.
A további három kérdés sorsa az AB kezében van, de az is tisztázható lesz rövid időn belül. S hogy a két ellenzéki párt egy évvel ezelőtt benyújtott kezdeményezéseihez vajon csatlakozhatnak-e a kormányfő közjogi elképzelései, még nem ítélhető meg pontosan.
Nagy a valószínűsége azonban, hogy utóbbiakról – mert kétharmados törvényeket érintenek – semmilyen időpontban nem voksolhat a nép. Ezek miatt az alkotmány módosítása válna szükségessé, az pedig kizáró ok.
Nem várnak tovább. Információink szerint a Fidesz azonnal elkezdi az aláírásgyűjtést a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj megszüntetéséről szóló kérdésekhez, amennyiben az Alkotmánybíróság határozatát kihirdetik a Magyar Közlönyben, és az Országos Választási Bizottság lepecsételi az aláírásgyűjtő íveket. Úgy tudjuk, a legnagyobb ellenzéki párt elnöksége már határozott is erről. (P. G.)
Szenzációs futamgyőzelemmel tért vissza az F1-ről álmodó magyar pilóta
