Kína tovább robog

Ma összeült a Kínai Kommunista Párt XVII. kongresszusa, hogy megtárgyalják az elmúlt öt év során végrehajtott munkát, és a 2007–2012 közötti tennivalókról eszmét cseréljenek. Az irányok nem változnak, mint ahogy a vezető, Hu Csin-tao (Hu Jintao) elnök-pártfőtitkár személye sem.

2007. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ilyen stabilitás a világon csak Kínában képzelhető el, és ott is csak a sajátos rendszer miatt. A XIV. kongresszuson, 1992-ben került be a párt alkotmányába, hogy a Kínát jellemző szocializmust fogják követni. Öt évre rá azt illesztették be az alaptörvénybe, hogy a marxizmus–leninizmus és Mao Ce-tung (Mao Zedong) eszméje mellett a Teng Hsziao-ping (Deng Xiaoping) korábbi vezető által meghirdetett nyitás az útmutató. Jellemzően most is valamilyen irányadó megjegyzést tesznek az alkotmányba, ám arról nem adott ki részletes tájékoztatást a Kínai Kommunista Párt 16. Központi Bizottsága, amely hetedik plenáris ülésén, múlt szombaton döntött az új cikkelyről. Péntek óta gyűlnek a kommunista tisztviselők Pekingben. Az egy héten át tartó kongresszusra 2200 személy hivatalos, akik az ország 73 millió párttagját képviselik. Dönteni fognak a párt és az ország vezetőiről, így például Hu Csin-tao (Hu Jintao) elnök-pártfőtitkár személyéről is szavaznak majd. Bár az ötévenként összehívott kongresszus akár meglepetéseket is hozhat, Hu pozíciója bombabiztos, így újraválasztása nem lehet kérdés. A követendő irány sem változik, azaz a „tudományos alapú fejlődés” lesz továbbra is Kína útja. Ez azt jelenti, hogy a keleti óriás továbbra sem áll meg kifújni magát, és a nyaktörő, két számjegyű gazdasági fejlődést folytatja. A riasztó környezetvédelmi adatokkal ugyan a pártkongresszus is foglalkozik majd, ám egyelőre nehéz elképzelni, hogy a kék ég és a tiszta víz érdekében visszafognák a gazdaságot. Főként akkor nem, amikor a nyugati országok épp a saját 1-2 százalékos gazdasági bővülésükért küzdenek, így Kína közelebb lopózhat hozzájuk.
A kongresszuson inkább az lesz az érdekes, hogy milyen belső mozgások történnek a párt felső vezetésében. Hu Csin-tao ereje teljében van, ám bizonyára nem elégszik meg helyzetével, ráadásul a jövőre is gondolnia kell, hiszen valószínűleg még a XVIII. kongresszus előtt távozik a hatalomból. Akire érdemes figyelni, az Li Ke-csiang (Li Keqiang) liaoningi párttitkár, Hu egyik támogatottja, valamint Hszi Csin-ping (Xi Jinping), Sanghaj új első embere. A régit, Csen Liang-jut (Chen Liangyu) – Csiang Cö-min (Jiang Zemin) korábbi elnök-pártfőtitkár emberét – már a pártból is kizárták korrupciós ügyletei miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.