Izraelnek és a Palesztin Hatóságnak közösen kell nyilatkozatot tennie a találkozó előtt, amelyben remények szerint összesítik a megoldásra váró problémákat. Szó lehet Jeruzsálemről, a jövendő határokról és a menekültek sorsáról a dokumentumban. Az említett ügyekben azonban olyan távoliak az álláspontok, hogy egyelőre nehéz elképzelni, bármikor is megegyezés születhet róluk. „Jelen helyzetben a két fél hasonlít egy, a kapcsolata elején járó fiatal párhoz. Van bizonyos előrelépés, még házasság is lehet a dologból, ám komoly nézetkülönbségeket is felszínre hozhatnak az előttük álló idők, ez pedig fájdalmas szakítást okozhat” – használt érdekes költői képet egy palesztin forrás a Háárecnek.
Segítségképp Izraelbe és a palesztin területekre látogat hétfőn Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter is, akinek egy kormányzati illetékes szerint az elmúlt két hét tárgyalásai során kialakított álláspontja alapján csak akkor várható a csúcstalálkozón előrelépés, ha az érzékeny témákat is belefoglalják a nyilatkozatba. Az amerikaiak készülődését jelzi, hogy több független tanácsadó szervezet is segítségét ajánlotta Rice-nak. Öt volt védelmi és külügyi illetékes azt tanácsolta a külügyminiszternek, hogy a tárgyalások utolsó szakaszában a Hamász képviselőit is hívják meg. A befolyásos Amerikai Izraeli Közügyek Bizottságának Izrael lobbistái ugyanakkor a 100-ból 79 szenátort állítottak maguk mögé, akik szerint a baráti arab államokat is meg kell hívni a találkozóra, amelyeknek le kell állítania a terrorcsoportok támogatását, s a Hamászt Izrael elismerésére kell rábírni.
Iráni üzenet. „Egész Palesztina felszabadításáig” tartó harcot ígért Mahmúd Ahmadinezsád iráni államfő al-Kudsz (Jeruzsálem) napja alkalmából tartott beszédében, miközben milliók tüntettek Izrael ellen Irán nagyvárosaiban. (MTI)
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?