Lessingé a Nobel-díj

2007. 10. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Doris Lessing brit írónő kapta meg tegnap az irodalmi Nobel-díjat. Olyasvalaki veszi át a jelenkori irodalom legrangosabb kitüntetését, akiben senki nem talál hibát. Doris Lessing világhírű nagyregénye, az Arany jegyzetfüzet a nők sorsával foglalkozik, az asszonyi lélek legmélyebb bugyraiban kutakodik, anélkül, hogy egy pillanatig is alkalmazná a feminista sztereotípiákat. Sokan feminista ikonnak nevezik, hiszen éppen az Arany jegyzetfüzetben is teremt felejthetetlen nőalakokat, ugyanakkor elutasítja a szélsőséges női sovinizmust is.
Az életmű és az életút is lenyűgöző fejlődési állomásokat és látszatellentéteket foglal magába. 1919-ben született Perzsiában, a mai Iránban, brit szülők gyermekeként, s élt Dél-Rhodesiában is. Ott még a női egyenjogúság harcosa volt, és baloldali. 1949-ben Londonba költözött, a saját bőrén tapasztalhatta meg ugyanazt a kiábrándulást, ami az egykor baloldali George Orwellt az 1984 című fekete utópia megírására késztette. Az ’56-os magyar szabadságharc erőszakos leverése miatt maga is kiábrándult, időközben ki is lépett a pártból. A fű dalol című 1949-es regényében még a férfiközpontú és rasszista társadalom megrögzöttségeit, a nők megalázott helyzetét bírálja. A nagy szintézisregény, az Arany jegyzetfüzet központi női hőse a regény expozíciójában még baloldali, mi több, belép a kommunista pártba, de abból fokozatosan és végérvényesen kiábrándul. A regény egésze is gyilkos, megsemmisítő iróniával ábrázolja mind az eszmei kommunizmust, mind a hétköznapi baloldaliságot.
Lessing regényeiből is megtudjuk, hogy eltúlozva, fanatizált változatban még a legkiválóbb tulajdonságok is elviselhetetlenné, bizonyos határesetekben önnön ellentétükké válhatnak. Kifinomult érzékkel írja le, hogyan silányul a szociális érzékenység pártszerű dogmatizmussá, hogyan torzulhat a női egyenjogúságért folytatott harc a szélsőséges férfiellenességbe. Az Arany jegyzetfüzet szerkezeti szempontból is bonyolult és tökéletes. Doris Lessingnek a vérében van a modern képzettársításos és az analitikus visszapillantó próza minden csínja, trükkje, nyelvi érzékenysége. Méltó kezekbe került a világ legrangosabbnak szánt irodalmi kitüntetése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.