Meddig terjed a polgármester hatásköre?

Saját hatáskörben, jogszerűen utaltatott át 140 millió forintot a Gunaras Zrt.-nek és 26 millió forintot a Kapos I. T. K. Kht.-nek – állítja Szabó Loránd, Dombóvár kormánypárti polgármestere, aki szerint a részben önkormányzati cégeknek utalt összegek tagi költségként is értelmezhetők. Ezzel szemben a város honlapján megtalálható, szervezeti és működési szabályzatról szóló, hatályos rendeletben az áll, hogy a polgármester saját hatáskörben a szükséges fedezet megléte esetén ötmillió forintig vállalhat kötelezettséget.

2007. 10. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rágalomnak nevezte a lapunkban hétfőn megjelent riport állításait Szabó Loránd, Dombóvár MSZP-s polgármestere. Cikkünkben Naszvadi Balázs dombóvári Fidesz–KDNP-s képviselő két példával bizonyította, hogy dombóvári közpénzekkel igazoltak önerőt uniós pályázatokhoz egyes dél-dunántúli cégek. A Gunaras Gyógyfürdő és Idegenforgalmi Zrt.-nek 2003. május 27-én 140 millió forintot, míg a Kapos Innovációs Transzfer Központ Kht.-nak 2004. augusztus 26-án 26 millió forintot utalt át a dombóvári önkormányzat, hogy a társaságok az uniós pályázatokhoz szükséges önerőt igazolni tudják. A pénzt – vélhetőleg a pályázatokhoz szükséges fedezetigazolás kikérése után – a cégek visszautalták az önkormányzatnak. Naszvadi az észrevételeiről tájékoztatta Lóránt Zoltánt, az Állami Számvevőszék főigazgatóját is.
Szabó Loránd, Dombóvár kormánypárti polgármestere ezzel kapcsolatban elmondta, a cikk azzal, hogy egyes cégekről beszél, azt sugallja, mintha több vállalkozásról lenne szó, holott a felhozott példák szerint is csak két társaság kapott segítséget. (A dolog érdekessége, hogy a szóban forgó testületi ülésen maga a polgármester is három szervezetről beszél: „[…] semmi kivetnivaló nem volt abban, hogy egy céget és két közhasznú szervezetet ilyen formában a város segítette” – a szerk.) – A Gunaras Gyógyfürdő és Idegenforgalmi Zrt.-ben és a Kapos Innovációs Transzfer Központ Kht.-ban a dombóvári önkormányzatnak van tulajdonrésze, így a város adhatott segítséget a szóban forgó társaságoknak, az összegek pedig tagi kölcsönként is értelmezhetők – fogalmazott Szabó, aki hozzátette, polgármesteri hatáskörben, jogszerűen utaltatott át 140 millió forintot a Gunaras Zrt.-nek és 26 millió forintot a Kapos I. T. K. Kht.-nek. (Ezzel szemben az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatában az áll, hogy a polgármester saját hatáskörben a szükséges fedezet megléte esetén ötmillió forintig vállalhat kötelezettséget – a szerk.) Szabó Loránd megjegyezte, a képviselő-testület utólag el is fogadta az erről szóló határozatot. – Azért volt szükség erre, mert a határidők gyorsan követték egymást – hangsúlyozta a polgármester.
A kormánypárti városvezető a riportban megszólaló Naszvadi Balázst személyiségi jogai megsértése miatt feljelentette. – Egyértelműen egy sértett ember rágalmazásairól van szó, amiket az újságokon keresztül megnyilatkozásaiban sugall – vélekedett a szocialista városvezető, s hozzáfűzte, a Dombóvár Város és Városkörnyéki Önkormányzatok Területfejlesztési Társulása volt ügyvezetőjét a szervezet fegyelmi bizottsága a napokban bocsátotta el állásából és ez a döntés napokon belül jogerőssé válik. A polgármester felhívta a figyelmet, hogy 2005-ben, amikor a társulás ügyvezetőjét, Naszvadit felfüggesztették, közel 20 millió forintnyi túlfinanszírozás volt a szervezetnél, amelyhez még párosult egy pályázati támogatás négymillió forintos visszafizetése is, szabálytalan teljesítés miatt ezt a két összeget most a térség önkormányzatainak kell megtérítenie. – Többek között felhatalmazás nélkül ötmillió forint hitelt adott egy cégnek, s a társaság a mai napig nem rendezte a fennálló tartozását – fűzte hozzá.
Naszvadi Balázs a feljelentéssel kapcsolatban lapunknak megjegyezte, áll a jogi lépés elé. – Szabó Loránd korábban is feljelentett már személyiségi jogai megsértése miatt, de két nappal később viszszavonta beadványát. Mellesleg érdekes a polgármester „jogi lépése”, hiszen kettőnk viszonylatában éppen ő áll eljárás alatt rágalmazás miatt – fogalmazott Naszvadi, aki hozzáfűzte, a társulás ügyvezetői székéből történt elbocsátása miatt munkaügyi bírósághoz fordult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.