A szaktárca internetes oldalán kedden nyilvánosságra hozott tervezet még körülbelül 120 oldalas volt, míg lapunk információja szerint már létezik valamivel több mint 70 oldalas variáció is. Úgy tudjuk, egyes részeket azért vettek ki az anyagból, mert bizonyos kérdéseket nem a törvényben, hanem alacsonyabb rendű jogszabályban akarnak szabályozni.
Nem tudni azt sem, hogy szerdán a kormány melyik verziót vitatta meg. Mint ismert: a kabinet a Szlovéniában tartott kihelyezett ülés után az esti órákban Magyarországon első olvasatban tárgyalta a törvénytervezetet. Információink szerint komoly vita nem alakult ki. Várhatóan jövő héten ismét a kormány asztalára kerül a szöveg, s azt nagy valószínűséggel akkor el is fogadják.
*
Sokáig nem is húzhatnák a döntést, ha tartani szeretnék a legutóbb meghirdetett határidőket, amely szerint a tervezetet október végéig be kell nyújtani a Háznak. Eközben a szakmai szervezetek egymás után juttatják el az egészségügyi tárcának a biztosítási rendszer átalakításához kapcsolódó állásfoglalásaikat. Csakhogy ők nem a törvénytervezetet véleményezték, hanem csak a tárca úgynevezett koncepcióját, amely még a törvénytervezetnél is sokkal kevesebb konkrétumot tartalmaz. De mint mondják, szinte mindegy is, hiszen az új biztosítási modellel alapjaiban nem értenek egyet, ráadásul meggyőződésük szerint a minisztérium amúgy sem veszi figyelembe érveiket. Az utóbbi napokban számos szakmai szervezet képviselője megszólalt a témában. Mindannyian a tervezet visszavonását kérték, s hangsúlyozták: az elképzelések zavarosak, a javaslat szakmailag kidolgozatlan, s nem szolgálja sem a betegek, sem az ellátórendszer javát. Azt állították, nem ismernek olyan mérvadó civil vagy szakmai szervezetet, amelyik támogatná az elképzeléseket. Felhívták a figyelmet arra is, hogy az egészségügyi tárca ismét megsérti a jogalkotási törvényt, hiszen nem lehet valós érdekegyeztetésnek tekinteni azt, amit velük ebben a kérdésben folytatnak.
Egy tegnapi egészségügyi konferencián kisebb felhördülést váltott ki, amikor a résztvevő szakemberek a törvénytervezet részleteiről akarták kérdezni Horváth Ágnes minisztert, aki viszont azzal kerülte ki a válaszadást, hogy még nincs végleges szöveg, azt még nem fogadta el a kormány. Erre ekkor a sorok közül azt lehetett hallani, hogy ha a kormány jóváhagyja az anyagot, akkor nekik végképp nem lesz beleszólásuk utána.
Magyar Péter mellébeszélt, nem válaszolt arra a kérdésre, ki a Soros-ügynök