Az október 23-i ünnep megzavarására készülnek szélsőséges csoportok, köztük „neofasiszta” szervezetek, valamint a sporttelepekről ismert „notórius zavarkeltők”, és mivel érzik, hogy tervezett akcióik ellentétben állnak a lakosságnak a rend megszilárdítására irányuló óhajával, ezért látványos, a médiafigyelmet megragadó akciókat terveznek – hangzott el a nemzetbiztonsági kabinet tegnapi ülésén. A testület elnöke, Szilvásy György polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter viszont azt állította: „a Nemzetbiztonsági Hivatal, a rendvédelmi szervek készen állnak arra, hogy megvédjék a hivatásos zavarkeltőktől az ünnep méltóságát és a közrendet”. (Szilvásy György nem először húzza elő a szélsőséges veszély kártyáját. Azonban az elmúlt két esztendőben bejelentett fenyegetései rendre blöffnek bizonyultak.)
Bencze József országos rendőrfőkapitány tegnap bejelentette: október 23-án nem vesznek részt a „csapaterős feladatokban” azok a rendőrök, akik ellen büntetőeljárás indult a tavaly őszi események miatt. Az ORFK vezetője erről az Országgyűlés rendészeti bizottságának ülésén beszélt, amelyet a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) központjában tartottak. Hangsúlyozta, bár a jogszabály január 1-jéig lehetővé tenné, a rendőrök mégsem használnak majd gumilövedéket a nemzeti ünnepen az esetleges rendbontók megfékezésére, viszont az azonosító számot minden rendőr viselni fogja. Bencze József hangsúlyozta, kiértékelték a tavaly őszi rendőri fellépések tapasztalatait, tanulmányozták az erről készült szakértői jelentéseket, és okultak a hibákból. A tanulságok közül kiemelte, hogy a rendezvények esetleges megzavaróit el kell szigetelni, és nem szabad az összes résztvevő ellen föllépni. Hozzátette: nagy gondot fordítottak a rendőrök mentális-pszichikai felkészítésére, és a védőfelszerelés javítására. Elmondása szerint a védőruházat hiányosságai is közrejátszottak a 399 rendőr tavalyi megsérülésében, illetve az eltúlzott rendőri fellépésben. Közölte: a tavalyi események miatt 2,5 milliárd forint többletkiadása keletkezett a rendőrségnek.
Az országos főkapitány tájékoztatása szerint október 21. és 23. között 103 rendezvényt jelentettek be a fővárosba, amelyek közül egyedül a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 minisztériumok elé szervezett tüntetését tiltották meg. Bencze József beszámolójában kitért a strasbourgi Európai Emberi Jogi Bíróság közelmúltban hozott ítéletére, amely kimondta, egy békés tüntetés nem oszlatható fel, még ha nem is jelentették be előre. Ugyanakkor a magyar jogszabályok szerint a be nem jelentett demonstrációt föl kell oszlatni – jelentette ki a főkapitány, aki szerint a magyar rendőrségnek a hazai törvényeket kell betartania.
Nyitray András, a rendészeti bizottság fideszes tagja szerint furcsa, hogy a rendőrség úgy készül október 23-ra, mintha háborúba menne, és mintha minden állampolgár potenciális rendbontó lenne. Lázár János (Fidesz) bizottsági elnök ehhez azért hozzáfűzte: a gumilövedék mellőzése, a Papp-jelentés és az azonosítók viselése sokat segíthet a békés ünnep megteremtésében.
Eközben ellenzéki kezdeményezésre ma összeül az Országgyűlés emberi jogi bizottsága, hogy áttekintsék, mi történt a tavalyi rendőri brutalitás óta eltelt egy esztendőben. Balog Zoltán (Fidesz) bizottsági elnök rámutatott: mivel az áldozatok erkölcsi, jogi és anyagi kártérítése ügyében mind a mai napig „nagyon kevés dolog történt”, ezért továbbra is követelik a meghurcoltak, megnyomorítottak kárpótlását. Az ellenzéki képviselő közölte: a bizottsági ülésre az ügyben érintett minden állami hatóságot és civil szervezetet, szakértőt meghívtak. Hozzátette: céljuk, hogy a bizottság felhívást adjon ki, amelyben az ünneplőket, a demonstrálókat és a rendőröket a törvények betartására, az emberi jogok tiszteletben tartására kérik. Balog Zoltán bejelentette: az október 23-i Fidesz-rendezvényen nemcsak a népszavazáshoz gyűjtenek majd aláírásokat, hanem adományokat is gyűjtenek a tavalyi események áldozatainak javára.
Wittner: 2008 a megtorlás éve. Az 1956-os Alapítvány a 2008-as évet „a megtorlás évének” fogja nyilvánítani – mondta Wittner Mária, a Fidesz országgyűlési képviselője, az 1956-os Alapítvány kurátora. „Ehhez nekünk nem kell kormányengedély” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ezt a szándékukat Szájer Józsefen keresztül szeretnék eljuttatni az Európai Unióba, hogy az támogassa elgondolásukat. Emlékeztetett arra, hogy jövőre lesz Nagy Imre kivégzésének 50. évfordulója, továbbá 1958-ban nagyon sok embert végeztek ki. Wittner Mária kijelentette: az idén nemcsak a forradalom 51. évfordulóját ünneplik, mert tavaly a „kormány vérbe fojtotta” az október 23-i megemlékezést. Tehát az 50. és 51. évfordulót összevontan ünnepeljük.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?