Robina autogramot ad

Mire hazaérünk, ragyog a lakás, ruhánk kimosva, kivasalva, az asztal megterítve. A jó házvezetőnőnek nincs párja. De van! Egy jó házvezető robot. Nincs messze az az idő, amikor az egész háztartásunkat rábízhatjuk egy ügyes gépre. Ma már korántsem a fantasztikus irodalom világába tartozik a kérdés: mi történik akkor, ha az öntudatra ébredő robotok jogokat követelnek maguknak?

2007. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevesebb mint egy évtizeden belül a robotok tömegesen megjelennek a japán háztartásokban – jósolják a szakértők. A „robot” szláv szó, amelynek jelentése munka, 1921-ben Karel Capek cseh irodalmár egyik írásában a dolgozó gépre használta ezt a fogalmat. A japán Vaseda egyetem 1973-ban készítette el Vabot–1-es elnevezésű kétlábú robotját, az első olyan működő szerkezetet, amely az emberre hasonlított. A Sony robotkutyája a múlt század végén sajátos színfoltja volt a robotvilágnak, de inkább reklámfigura. Tavaly Isiguro Hirosi a saját arcvonásaival ruházta fel az általa megtervezett gépet. A japán lapokban ma már ilyen hirdetések jelennek meg: tíz robotot keresünk recepciósnak. Egyes szakértők szerint a mesterséges intelligenciával felszerelt robotok úgy 2050 táján legyőzhetik az aktuális, emberekből álló világbajnok labdarúgócsapatot.
A nagy japán autóipari óriások szinte mindegyike foglalkozik olyan kutatásokkal, amelyeknek célja a robotok kifejlesztése. Eközben a világ jelentős számítástechnikai cégeinek programozói azon fáradoznak, hogy minél tökéletesebb irányítással lássák el ezeket a gépeket. A Microsoft vezetője, Bill Gates szeretne egy általánosan elfogadott programmal kiállni, míg nem lesz késő. Szerinte a robotizáció olyan robbanás előtt áll, mint a számítógépipar harminc évvel ezelőtt. Azért az ő szavára illik figyelni.
Japánban szinte alig múlik el hónap egy-egy emberre hasonlító robot prototípusának megjelenése nélkül. A Toyota épp a hetekben bízta meg Robinát a nagojai autómúzeum kiállításának vezetésével. Egy robotlányról van szó, amely a látogatók bármely kérdésére tud felelni, a csoportokat tökéletesen elkalauzolja a világ első számú autógyártójának büszkeségében. A látogatás végén Robina készségesen ad autogramokat is.
Két hónappal ezelőtt a Kavada iparvállalat és az AIST kutatóintézet mutatta be HRP–3 Promet névre keresztelt humanoid robotját, amelyet főként az építkezéseknél zajló munkákra terveztek. A korábban bemutatottakhoz képest igencsak testesre sikerült robot – 160 centiméter magas és 68 kiló – igazi erőművész. Bármilyen útjába kerülő akadályt leküzd, jelenleg egyetlen feltöltéssel két óráig képes tenni-venni. Minden építkezéseknél használt járművet irányít, de ha arra van igény, akkor átveszi a segédmunkás szerepét, azt hoz a kőművesnek, amire annak épp szüksége van. Mindezek mellett sohasem fáradt, csak kevés karbantartást igényel, és nem morog, ha véletlenül újból elküldik valamiért. A tervezők elképzelése szerint a robot már ebben az évtizedben kereskedelmi forgalomba kerülhet.
Mit tudnak majd a holnap robotjai? A beléjük táplált mesterséges intelligencia révén hang és kép felismerésére is képesek lesznek. Hallgatnak a nevükre, válaszolnak a feltett kérdésekre, arcvonásairól felismerik az embert, e-maileket olvasnak és küldenek, tárgyakat hoznak és visznek. Lusta apák helyett mesét mondanak a kisgyermeknek. Ez nem a jövő, ez a jelen. A francia Aldebaran Robotics fejlesztőcég – amely mindössze 23 munkatárssal dolgozik – 2009 nyarán akarja piacra dobni a Nao névre keresztelt robotját, mindössze 3000 euróért, mintegy 800 ezer forintért. Egyébként a japán híradás-technikai cég, a Sony is Naóra tett, ez a gép váltja fel hivatalosan is a robotkutyáját.
Japánban nemcsak a csúcstechnika, hanem a társadalom fokozatos elöregedése volt az egyik oka annak, hogy a robotok már megjelentek a hétköznapokban. Az ázsiai szigetországban a legmagasabb az átlagéletkor a világon: a nők körében ez ma már kilencven évhez közelít, és a férfiak sincsenek nagyon lemaradva ettől a felénk megdöbbentő számtól. Természetesen sok idős ember ellátást igényel, ezért ahol tudják, ezt gépekkel oldják meg. A tokiói kormány külön kedvezményekkel csábítja a nagyvállalatokat az embereknek szolgáltatást nyújtó robotok kifejlesztésére, mielőbbi tömegtermelésére. Jelenleg is dolgoznak az egészségügyi központokban, kórházakban kiszolgáló robotok, amelyek főleg az anyagmozgatásban járnak az élen. „Négy területen folytatjuk kutatásainkat – mondta a Honda vezető mérnöke. – Először is a menedzser jellegű munkákra, aztán az orvosi szolgáltatásokra, a gyártássegítő, valamint az egyéni mozgásasszisztensi feladatokra szeretnénk robotokat kifejleszteni.” A Toyota és Honda mellett már igen jelentős eredményt ért el a robotiparban a Mitsubishi, de a fotótermékeiről ismert Fuji is. Az Alsok nevű japán biztonsági cég különösen a betegápolás terén teljesít kiválóan, de térfigyelő szerkezetei ma már nem egy japán szupermarket biztonságát őrzik. A kutatócégek különös súlyt fektetnek a háztartási robotok mind tökéletesebb kifejlesztésére. Egyrészt azért, mert az otthoni munkától megszabadulva az ember hasznosabban fel tudja használni a szabad idejét, másrészt az otthoni ápolásra szoruló idős embereknek is nagy segítség lenne egy ilyen háztartási alkalmazott.
Az amerikai Massachusetts Institute of Technologyn (MIT), a robotizáció egyik zászlóshajóján már készítik azt a programot, amely a robotoknak lehetővé teszi bizonyos szóviccek felismerését, azaz humorérzékkel akarják ellátni Kismet nevű robotjukat. Az MIT mesterségesintelligencia-laboratóriumában – egyelőre még csak gyermekek szókincsével – most állítanak össze egy programot, amely már eddig is szép eredményeket hozott – írta a New Scientist tudósításában.
Mi lesz akkor, ha ezek a gépek, amelyek már nemegyszer megverték a világ legjobbjának kikiáltott sakkozót, Garri Kaszparovot, amelyek arra készülnek, hogy legyőzik a világ legjobb futballválogatottját, és kedélyes, felvágott nyelvű társalkodóként veszik le a lábukról az embereket, egyszer majd jogokat akarnak maguknak? Az ötlet korántsem légből kapott. Tavaly decemberben Nagy-Britanniában látott napvilágot a Horizon Scan című tanulmány, amelyben szakértők a kormány felkérése alapján 250 kérdéskört vizsgáltak. Ezek jó része a jövőben esetleg felmerülő problémát vetett fel, köztük épp a robotok – ma még beláthatatlan – fejlődését. Miért ne állhatnának elő például a választójog követelésével, elvégre munkájukkal részt vesznek a gazdasági növekedésben, a fejlődésben? Egyesekben máris felmerült a haszonelvűség: meg kell adóztatni őket! Mások már csillagháborús robothaderőket látnak: kötelezővé kell tenni nekik a katonai szolgálatot. De ne fessük a gépördögöt a falra!
Tudósokban is komolyan felmerült a robotoknak nyújtandó jogok kérdése. Az MIT egyik tanára, Aaron Edsinger, aki immár harmadik éve dolgozik a Kismet utódján, a Domón, a következő véleményt fogalmazta meg: „A robotok jogai nem csupán a robotkészítőknek számítanak, hanem általánosságban nézve az egész társadalomra jellemzőek lesznek. Talán nem tévedek nagyot, de szerintem az állatok jogaihoz – amelyekről még ma is folyik a vita – hasonlók lesznek.”
A japánok pragmatikusabbak ennél, már készül a gazdasági minisztériumban egy rendelet, amely a robotok biztonságos használatának szabályait rögzíti. A kérdéssel foglalkozó testület eddig nem tudott különbséget tenni robot és gép között. Továbbra is a gyártó felelős a kreálmányáért, kivéve, ha nem tartották be a használati utasításokat. A határozat rendkívül szigorú előírásokat irányoz elő különösen azokban a szolgáltatásokban, amelyeket a robotok az embereknek nyújtanak.
Dél-Korea Japán nagy vetélytársa a robotizálásban, az idén készíti el „a robotok etikai chartáját”. A koreaiak nem sokat vacakolnak, nekik jelenleg jónak tűnik a fantasztikus irodalom nagy géniuszának, Isaac Asimovnak a megfogalmazása: A robotok nem támadhatnak emberre, vagy nem segíthetik az embereket abban, hogy egymásnak fájdalmat okozzanak. A robot köteles engedelmeskedni az embernek, feltéve, ha az egyes számú szabályt nem hágja át. A robot köteles megvédeni az embert, ha az a törvényeket tiszteletben tartja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.