Szerelem mostoha időkben

Szára János magyar író és svájci közgazdász az 1956-os forradalom és szabadságharc után menekült feleségével és két gyermekével Svájcba. A Püski Kiadó nemrégiben adta ki a Szerelem mostoha időkben című regényét, amelyről azt írja: Egy szerelem krónikája az 1949–1956-os időszakban. A regény írója meggyőző erővel ötvözi a magánélet intim, olykor idilli pillanatait az ország tragikus helyzetének ábrázolásával.

2007. 10. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ön mint svájci magyar szervezetek tagja folyamatosan dolgozik 1956 emlékének elevenen tartásáért. Mi hajtja?
– Fogadalmat tettem, hogy ha a szökésem sikerül, a magyar forradalom szószólója leszek Svájcban. A múlt évben, az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulóján rendeztünk egy emlékestet és egy kiállítást a Vaud Kantoni Svájci Magyar Egyesület és a Helvetia– Hungária Társaság közreműködésével. Erre az alkalomra írtam egy kis képesfüzetet Budapest 1956, Eltiport remények 1956–2006 címmel, amelyben összefoglalom a forradalom előzményeit és a dicsőséges napok históriáját. A kis képeskönyvet lefordítottuk franciára, s minden látogató kapott belőle. A svájci nemzeti televízió ekkor megszólaltatott mint a forradalom élő tanúját.
– A Szerelem mostoha időkben önéletrajzi ihletése nyilvánvaló. Mióta írja?
– Ahogy az alcím – Egy szerelem krónikája az 1949–1956-os időszakban is elárulja, regényemben megörökítem egy csodálatos házassággá érlelődő, boldog szerelmi kapcsolat krónikáját a magyar történelem egyik legsötétebb korszakában. A regény dramaturgiája nyilvánvalóan követeli, hogy a hangsúlyokon módosítsunk, a cselekményegységeket sűrítsük, ám még a szökésünk története is lényegében ugyanígy játszódott le a valóságban. A főszereplő érzi, hogy az 1956-os forradalomban betöltött aktív szerepe miatt el kell hagynia az országot, akár csak jómagamnak és családomnak. Az Építőipari Dokumentációs Vállalat forradalmi bizottságának elnöke voltam, akár a legrosszabb is bekövetkezhetett volna az életünkben, így feleségemmel és két gyerekemmel átléptük az osztrák határt december elsején, ahogy a regénybeli Ágnes és András is teszi. A trilógiának szánt regényfolyamot szomorú alkalommal kezdtem el, bár a tervet régóta hordozom magamban. Az idén szeptember 27-én volt húsz éve, hogy a feleségem meghalt. A könyv segített abban, hogy a tragédiát feldolgozzam, de még ma is elevenen élnek bennem az együtt töltött napok, évek.
– Trilógiát emlegetett. Ezek szerint várható a folytatás is?
– Bibliai és konkrét értelmében is a kenyeret tekintem a majdani három könyv szimbolikus középpontjának. Meg akarom írni a fehér kenyér, a vörös kenyér és a fekete kenyér történetét. Azt hiszem, nem nehéz kitalálni, hogy a Szerelem mostoha időkben a vörös kenyér története. Most dolgozom a fekete kenyér, azaz a harmadik rész krónikáján, amelyben az emigrációban töltött éveimet írom meg. Bár logikusabb lenne a fehér kenyérrel, gyermekéveimmel kezdeni, de a harmadik rész annyira eseménydús, hogy előbb kikívánkozik belőlem.
– Az elkészült regény tehát nem csak a forradalomról szól?
– A forradalom történetével egyenrangúan fontosnak tartom, hogy rögzítettem Magyarország történetének egyik legvéresebb és dicstelen korszakát, amely 1949-től 1956-ig tartott, és kirobbantotta a forradalmat. Néhány fanatikuson kívül nem nagyon létezett akkor ember e hazában, aki jól érezte volna magát. A személyes és a szellemi szabadság teljes hiányához járultak a nélkülözések. Mi a feleségemmel isteni ajándéknak tartottuk a találkozásunkat, ám a párt a magánélet legbensőbb menedékeibe is utánunk nyúlt azokban az években. Mint George Orwell 1984 című regényében. Engem már korábban elbocsátottak az újjáépítési, majd a külügyminisztériumtól mint polgári elemet, igazolnom kellett még azt is, hogy 1941–1943-ban olasz állami doktori ösztöndíjasként, nem nagykövetként voltam Rómában. Azt, hogy mit jelent konkrétan Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című, nagyszerű költeménye, nehéz megértenie annak, aki sem a Rákosi-, sem a Kádár-korszakban nem élt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.