Szigorítás Svájcban

Rossz idők elé néznek Svájcban az illegális bevándorlók. Egy törvényjavaslat értelmében a rendőrség az eddiginél keményebb eszközöket is bevethet majd az alpesi országban a nemkívánatos személyek kiutasítása érdekében. Franciaország ugyanakkor a DNS-tesztet vezetné be a családegyesítést kérők esetében.

2007. 10. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elektromos sokkolóval vagy kutyákkal is kiegészítenék a svájci rendőrök arzenálját, hogy így küzdjenek az egyre növekvő illegális bevándorlással. A politikai elit elkötelezett a kérdésben, az alsóház ugyanis a felsőház és a kormány javaslata ellenére támogatta (75-67 arányban) a radikálisan jobboldali Svájci Néppárt képviselőjének, Yvan Perrinnek a javaslatát. Az ellenzők azonban azt hangoztatják, hogy a nem halálos fegyvernek minősülő elektromos sokkoló egyáltalán nem veszélytelen. Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet kimutatása szerint 2002 és 2006 között Észak-Amerikában több mint 150 ember halt meg a bénító hatású eszközök ütése következtében. Az amerikai gyártású fegyverek 50 méteres hatótávolságon belül alkalmazhatóak, két elektródát lőnek ki, amelyek 50 ezer voltos feszültséggel ütik meg a célszemélyt. Talán ezek miatt is döntött úgy a nemzetiségileg meglehetősen színes Svájc négy francia nyelvű kantonja, hogy az ő rendőreik nem nyúlnak az új eszközökhöz. Az alpesi országban az elmúlt években két alkalommal is meghalt egy-egy ember, miközben a rendőrök megpróbálták kitoloncolni az országból.
Franciaországnak is gondjai vannak a bevándorlókkal. A szenátus elfogadta a bevándorlási törvény módosítását, amely szerint az országban családegyesítési indokkal letelepedni kívánók esetében lehetővé teszi a DNS-vizsgálatot. Az ötlet támogatói azt várják az új törvénytől, hogy a hamis családegyesítések száma visszaszorul majd, miközben a valódi kérelmek elbírálása felgyorsul. Etikai aggályok merültek fel ugyanakkor az ügyben, hiszen az ellenzők szerint nem lehet genetikai alapon dönteni egy család felett. A DNS-vizsgálat bevezetésével az egyre gyakrabban előforduló hamisított külföldi anyakönyvek kiszűrését szeretné eléri a belügyminisztérium. A Franciaországba érkező 16 év feletti letelepedni szándékozókat arra kérik ezentúl, hogy saját hazájukban végezzék el a vizsgálatot. A számlát a francia kormány állja, nehogy a kispénzűek elessenek a családegyesítés lehetőségétől. A bevándorlók DNS-vizsgálatának bevezetése heves vitát váltott ki a francia közéletben. Az MTI beszámolója szerint jobb- és baloldali politikusok mellett több tucat közéleti személyiség a francia sajtóban közzétett közös petícióban tiltakozott a passzus ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.