Tűzijátékper: a rendszert hibáztatják

2007. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tanúk meghallgatásával folytatódott tegnap a Fővárosi Bíróságon az öt halálos áldozattal és több száz sérüléssel járó tavaly augusztus 20-i tűzijáték miatti kártérítési per, amelyet az áldozatok hozzátartozói és a sérültek indítottak február végén a Miniszterelnöki Hivatal (MeH), a tűzijátékot lebonyolító Nexus Reklámügynökség Kft., annak alvállalkozója, az Absolut Pyro Kft., az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a BRFK ellen.
A tárgyaláson Kertész László, a katasztrófavédelem munkatársa azt állította: az úgynevezett Marathon Globe információs rendszer hibája miatt akadhatott el a meteorológiai szolgálat piros jelzésű riasztása, amelyben már másfél órával a tűzijáték előtt részletes előrejelzést küldtek a közelgő nagy erejű viharról. A tanú azt állította, ez egy olyan jellegű technikai hiba volt, amit csak a számítógép újraindításával lehetett orvosolni. Ezzel szemben a Marathon Globe szoftver megalkotója, Rácz Zoltán rámutatott: ha igaz, hogy a meteorológiai szolgálat és a katasztrófavédelem számítógépén sem jelent meg hibaüzenet, akkor kizárható, hogy a rendszer hibázott volna. A szakember cáfolta, hogy csak a számítógép újraindításával lehetett volna lekérni az elakadt üzenetet, a rendszer alapesetben hárompercenként automatikusan frissít.
A tárgyaláson a BRFK kapcsolattartásért felelős munkatársa elismerte: a biztosítási tervben nem szerepelt, hogy a rendezvény helyszíni biztosítását végző rendőrségnek összeköttetésben kellene állnia a meteorológiai szolgálattal, ennek ellenére negyedórával a tűzijáték kezdete előtt ő úgy döntött, fölhívja a szolgálatot. Az ügyeletes meteorológus arról tájékoztatta: 80-90 kilométeres óránkénti sebességű vihar közeledik, amely éppen a tűzijáték kezdetére éri el a fővárost. A rendőr minderről azért nem tájékoztatta az esemény leállításáért felelős személyt, mert a kapott információk alapján ezt „nem ítélte indokoltnak”.
Emlékezetes, a tragédiáért sem Szilvásy György akkori kancelláriaminiszter, sem Gál J. Zoltán, a MeH államtitkára nem vállalta a felelősséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.