A Ház előtt a több-biztosítós terv

Benyújtotta a parlamentnek az Egészségügyi Minisztérium a biztosítási rendszer átalakításáról szóló törvénytervezetet tegnap délután.

2007. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tudjuk, a szaktárca munkatársai az utolsó pillanatig dolgoztak az anyagon. Néhány órával később már az Országgyűlés internetes oldalán is olvasható volt a szöveg. Az MSZP-frakció informális ülésen kora este tárgyalt a témáról (a megbeszélés lapzártánkkor is tartott), így az az egyeztetés már nem befolyásolhatta a Ház elé került javaslat szövegét.
A részletekről az utolsó pillanatig nem volt összhang a koalíción belül, a szocialista politikusok egy része ugyanis nem értett egyet bizonyos fontos kérdésekben. Leginkább azt nehezményezték, hogy a magánbefektetők kisebbségi tulajdonrészük ellenére túl nagy befolyáshoz jutottak a döntéshozatalban. A fejkvótaszámítás módjában is voltak nézetkülönbségek.
Mint ismert, az új egészségbiztosítási rendszerben lényeges szerep jut a magánbefektetőknek. A tervek szerint az állam 22 előtársaságot hoz létre – 18-at a megyékben, négyet pedig a fővárosban, illetve Pest megyében –, ezekből alakulnak majd meg a részvénytársaság formájában működő egészségpénztárak. Ezek többségi állami tulajdonban maradnak, a kisebbségi, 49 százalékos tulajdonrészre üzleti befektetők pályázhatnak. Aki a legtöbbet fizeti a liciten egy-egy területért, az szerzi meg a jogot és a kötelezettséget arra, hogy tagjainak megszervezze az egészségügyi ellátást.
*
A szakminisztérium arra számít, hogy a liciten összesen mintegy 50-100 milliárd forint lesz majd a bevétel, azt azonban még nem tudni pontosan, hogy ezt az összeget mire lehet felhasználni. Az ország egész területéről toborozhatnak ügyfeleket a pénztárak, ha valaki nem választ, akkor automatikusan a lakhelye szerint területileg illetékeshez sorolják. A járulékot továbbra is a jövedelem alapján fizetjük az APEH-nek. A járulékokból befolyt összeg nem közvetlenül kerül a pénztárakhoz, hanem abból az Országos Egészségbiztosítási Pénztár utódjaként működő alapkezelő fejkvótát képez, s azt utalja a pénztáraknak.
Tegnap délután egyébként sajtótájékoztatót tartottak a jelenleg kiegészítő szolgáltatást nyújtó egészségpénztárak. Mint azt több cég vezetője is hangsúlyozta: szeretnének szerepet vállalni a kötelező egészségbiztosítás új rendszerében. Arra a kérdésre, hogy önállóan vagy társult tagként tulajdonrészt szeretnének-e a hamarosan megalakuló pénztárakban, Studniczky Ferenc, az OTP Egészségpénztár vezetője úgy felelt: lehetséges szerepük függ a jogszabály végső formájától, és függ saját stratégiájuktól, anyagi lehetőségeiktől is. Váradi Péter, az AXA Egészségpénztár vezetője hangsúlyozta: biztos, hogy szakmai befektetőként szeretnének szerepet vállalni, hiszen rengeteg tapasztalattal rendelkeznek. Azt is leszögezte, hogy a lakosság egészségügyi magánkiadásai várhatóan a jövőben tovább nőnek majd.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a befizetett járulékainkon túl az idén várhatóan már 420 milliárd forintot fordítunk egészségügyi magánkiadásainkra, s ebben az összegben még nem szerepel a hálapénz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.