A megszorítás miatt a napközik is bezárnak

A jövő évi költségvetési javaslat több pontja ellen tiltakozik a legnagyobb szakszervezeteket tömörítő Közoktatás-politikai Tanács munkavállalói oldala. Az érdekvédők követelik az új finanszírozási modell alapjának megemelését, a pedagógusbérek és -pótlékok növelését. Tiltakoznak a művészeti és szakképző iskolákat, valamint az iskolai napközis ellátást sújtó drasztikus forráskivonás ellen, amely szerintük újabb tömeges iskolabezárásokhoz és pedagóguselbocsátásokhoz vezet.

2007. 11. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jövő évi költségvetési tervezet több, közoktatást érintő pontja elfogadhatatlan. A javaslat megvalósulása súlyosan rontaná az oktatás színvonalát, újabb elbocsátásokat és iskolabezárásokat eredményezne, és éppen a legnehezebb helyzetben lévő gyerekeket zárná el a tudástól. Egyre sürgetőbb az érdekvédők közös fellépése – ismertette lapunkkal az Oktatási és Kulturális Minisztérium Közoktatás-politikai Tanácsa munkavállalói oldalának álláspontját Kerpen Gábor, a testület tagja. A munkavállalói oldal a Pedagógusok Szakszervezetét (PSZ), a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetét (PDSZ), a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetét és a Magyar Közoktatási és Szakképzési Tanács képviselőit tömöríti. A szakszervezetek különösen sérelmezik a szakképző iskolákat, a művészeti képzéseket és az iskolai napközis ellátást sújtó forráskivonást. Az alapfokú művészeti iskolák támogatását 30 százalékkal csökkentené a kormányzat. Ilyen mértékű pénzkivonást a tehetséggondozó intézmények jó része nem élne túl. A szakképzésben a tárca olyan pályázati rendszert vezetett be, amely csak az 1200 diáknál többet jegyző oktatókomplexumokat támogatja, így a kisvárosi szakképző iskolák várhatóan kénytelenek lesznek becsukni a kaput.
A kormány tovább csökkentené az iskolai napközisellátásra fordított pénzt is. Kerpen Gábor emlékeztetett: az Országgyűlés törvényben tette lehetővé, hogy ne működjön minden iskolában napközi. Ma már az is elég, ha egy önkormányzat csupán egyetlen intézményben tart fenn ilyet, és ez a helyzet az újabb pénzelvonással tovább súlyosbodik. Az érdekvédő szerint ezek az intézkedések éppen a hátrányos helyzetű gyerekeket sújtják a legjobban, hiszen így elérhetetlenné válnak az ingyenes szakkörök, és az iskola helyett az utcán nevelkednek majd a gyerekek. Éppen a hátrányos helyzetű fiatalok számára lenne fontos a helyi szakképző iskolák léte, hiszen számukra elengedhetetlen a közelség, a kisközösség nyújtotta biztonság és a fokozott odafigyelés.
Elfogadhatatlannak tartják a vállalkozások, cégek által fizetett, eddig az oktatás támogatására létrehozott szakképzési alap kisadókkal történő összevonását is, mert ennek következtében megszűnne a garancia arra, hogy ezt a pénzt továbbra is a szakképzésre fordítják. A munkavállalói oldal tiltakozik a pedagógus-továbbképzésekre nyújtott állami támogatás befagyasztása ellen is. Ez különösen érthetetlen, hiszen a jogszabály előírja, hogy a tanároknak hétévente kötelező legalább egy továbbképzésen részt venniük, ennek elmulasztása esetén akár el is bocsáthatják őket. Ha az állam nem finanszírozza az általa előírt tanfolyamokat, a pedagógusoknak saját zsebükből kell kifizetniük azt. Nem támogatják az idén szeptemberben bevezetett, teljesítménymutatón alapuló normatívarendszert, mert az jövőre további forráskivonást eredményez.
Kerpen – aki egyben a PDSZ elnöke is – kijelentette: a normatívák 2005 óta nem emelkedtek. Az új modellt idén szeptembertől felmenő rendszerben vezetik be, és már az első három évfolyamon 30 milliárd forintos pénzmegvonást eredményezett, ami jövőre – a kormány tervei szerint – tovább folyatódik. A munkavállalói oldal szerint a mutató alapját legalább 15 százalékkal meg kell növelni, különösen az energiaárak és a járulékos dologi költségek növekedése miatt. Kerpen szerint nem igaz, hogy az új modell – amit az oktatási tárca csoportfinanszírozásnak nevez – segíti a kis létszámú iskolákat. A valóságban a minél nagyobb létszámú osztályoknak kedvez, ami a kisiskolák elsorvadásához és az oktatás minőségének drasztikus romlásához vezet. Hozzátette: az újabb forráskivonás okozta iskolabezárások és osztályösszevonások a következő tanévtől újabb pedagóguselbocsátásokhoz vezetnek majd, és ez várható 2009-ben is. Ismeretes: míg az idei tanévben az első, az ötödik és a kilencedik osztályos tanulókat érintette a drasztikus elvonás, jövőre már a második, a hatodik és a tizedik évfolyam is így jár.
Lapunk számításai szerint az elmúlt tanévhez képest jövő szeptembertől az első és a második évfolyamon gyermekenként több mint 58 ezer forinttal, 204 ezerről alig több mint 145 ezer forintra csökken a közoktatás állami támogatása. Ugyanez az 5–6. évfolyamon 41 ezer forintos, míg a kilencedik–tizedik évfolyamon csaknem 50 ezer forintos elvonást jelent. A szakszervezetek szerint elfogadhatatlan a különböző bérpótlékok (például az osztályfőnöki) összegének befagyasztása, hiszen így már nincs garancia arra, hogy az adott feladatot el is lássa valaki, illetve hogy a többletmunkáért valóban mindenki pluszpénzt kaphasson. Követelik a reálkeresetek javítását – vagyis az inflációt meghaladó béremelést, valamint a közszolgálati sztrájkbizottság és a kormány februári megállapodásának betartását, amely a jövő év első felére félhavi pluszbér kifizetését irányozza elő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.