A törvény címét is átírnák

Szinte az elejétől a végéig átírnák az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvénytervezetet a szocialisták. Több mint 100 módosító indítványuk egyike még a javaslat jelenlegi címét is megváltoztatná. A javaslatokat tegnap lapzártáig még nem nyújtották be a parlamentnek, igaz, erre máig van lehetőségük. A lapunknak név nélkül nyilatkozó szocialista képviselők továbbra is azt állítják, hogy az általuk legfontosabbnak tartott módosítók megszavazása nélkül nem tudják támogatni a végszavazásnál a biztosítói modellváltást.

2007. 11. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szocialista előterjesztések között van olyan téma, például a menedzsmentjogok elosztása, amelyhez többféle módosító javaslatot is készítettek. A menedzsmentjogok kérdéskörében mindkettő a magánbefektető jogosítványait szűkítené. Az egyik szerint ugyan 6 fős maradna az igazgatóság taglétszáma (ez szerepel a jelenlegi tervezetben is), de a szavazategyenlőség esetén döntő elnök személyét nem a kisebbségi tulajdonos, azaz az üzleti befektető, hanem az állam adná.
A másik javaslat szerint 5 főre csökkentenék az igazgatóság létszámát, s ebből három tagot delegálhatna az állam és kettőt a piaci szereplő.
A vasárnap esti – a koalíciós pártok felső vezetőinek részvételével zajlott – egyeztetés után tegnap mindkét fél sajtótájékoztatót tartott. A szabad demokraták feltűnő magabiztossággal nyilatkoztak.
*
– Nincs visszaút, folytatni akarjuk az egészségbiztosítási rendszer átalakítását, s ebben a szocialisták is egyetértenek – fogalmazott Horn Gábor, a koalíciós egyeztetésért felelős szabad demokrata államtitkár. – Az MSZP-s módosító indítványokat átnézzük. Biztosan szép számmal van közöttük olyan technikai javaslat, amelyet az SZDSZ is támogat, ám semmiképpen nem akarjuk új alapokra helyezni az átalakítást – szögezte le. – Az Egészségügyi Minisztérium a koalíciós megállapodás tükrében készítette el a törvényjavaslatot, tehát nagy kérdésben nincs ok a visszavonulásra, persze kisebb kérdésekben el tudunk képzelni változást – erősített rá Horváth Ágnes, a szabad demokraták egészségügyi minisztere. Arra a kérdésre, hogy a szocialisták által legfontosabbnak tekintett módosítások – így a menedzsmentjogokat, a kisebbségi tulajdonrészek eladásából származó bevétel felhasználását, a fejkvóta- és díjtételbizottságot, valamint az új rendszer indulását érintők – nagy vagy kis kérdésnek számítanak-e, úgy felelt: noha a módosító indítványok tartalmával tisztában van, még nem olvasta azok szövegét, így erről egyelőre nem tud nyilatkozni. A módosítókról való egyeztetéshez egyébként munkacsoportot alakítanak, amelyet várhatóan a szaktárca hív majd össze. A sajtótájékoztatón már nem került szóba, hogy mi történik, ha a törvény esetlegesen elbukik, kilép-e ez esetben az SZDSZ a koalícióból.
Az MSZP-s módosító indítványok nem feszítik szét a koalíciós megállapodásban rögzített kereteket – ezt már Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke mondta tegnap újságíróknak. Közölte, hogy a benyújtandó indítványok indulási pozíciót jeleznek, és feltehetőleg ezekről lesz a hét folyamán egyeztetés a bizottságokban.
Eközben kiderült: a Fidesz nem nyújt be módosító indítványt a törvényjavaslathoz, ehelyett alternatív javaslatot terjesztett elő a nemzeti egészségbiztosításról – jelentette be Mikola István, az ellenzéki párt szakpolitikusa. Hangsúlyozta: a Fidesz nem lesz partner a társadalombiztosítás felmondását jelentő átalakításban, ezért egyetlen módosító indítványt sem nyújtanak be. A fideszes politikus azt mondta, egyetlen szocialista módosítót sem szavaznak meg, mert nem asszisztálnak olyan törekvésekhez, amelyek a tb nagy szervezetének felmondását jelentik. A politikus a vasárnap esti informális koalíciós beszélgetésre utalva azt mondta: megint valami „nagy összeborulás volt”. Háttéralkut kötött az MSZP és az SZDSZ; ha létrejön a több-biztosítós rendszer, akkor a liberális párt négy biztosítót kap a fővárosban, a szocialistáknak pedig marad a többi – állítja Mikola István a Hírszerzőnek adott interjújában.

Havas Szófia: Jogukban áll felmondani a koalíciót. Az eddigieknél keményebben szólt vissza az MSZP egyik egészségpolitikusa az egészségbiztosítási törvényjavaslat vitájában az egyszázalékos támogatottságú SZDSZ-nek. Havas Szófia figyelmeztette a liberálisokat, ha nem tudják elfogadni a szocialisták módosító indítványait, jogukban áll felmondani a koalíciót. (Hír TV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.