A szocialista előterjesztések között van olyan téma, például a menedzsmentjogok elosztása, amelyhez többféle módosító javaslatot is készítettek. A menedzsmentjogok kérdéskörében mindkettő a magánbefektető jogosítványait szűkítené. Az egyik szerint ugyan 6 fős maradna az igazgatóság taglétszáma (ez szerepel a jelenlegi tervezetben is), de a szavazategyenlőség esetén döntő elnök személyét nem a kisebbségi tulajdonos, azaz az üzleti befektető, hanem az állam adná.
A másik javaslat szerint 5 főre csökkentenék az igazgatóság létszámát, s ebből három tagot delegálhatna az állam és kettőt a piaci szereplő.
A vasárnap esti – a koalíciós pártok felső vezetőinek részvételével zajlott – egyeztetés után tegnap mindkét fél sajtótájékoztatót tartott. A szabad demokraták feltűnő magabiztossággal nyilatkoztak.
*
– Nincs visszaút, folytatni akarjuk az egészségbiztosítási rendszer átalakítását, s ebben a szocialisták is egyetértenek – fogalmazott Horn Gábor, a koalíciós egyeztetésért felelős szabad demokrata államtitkár. – Az MSZP-s módosító indítványokat átnézzük. Biztosan szép számmal van közöttük olyan technikai javaslat, amelyet az SZDSZ is támogat, ám semmiképpen nem akarjuk új alapokra helyezni az átalakítást – szögezte le. – Az Egészségügyi Minisztérium a koalíciós megállapodás tükrében készítette el a törvényjavaslatot, tehát nagy kérdésben nincs ok a visszavonulásra, persze kisebb kérdésekben el tudunk képzelni változást – erősített rá Horváth Ágnes, a szabad demokraták egészségügyi minisztere. Arra a kérdésre, hogy a szocialisták által legfontosabbnak tekintett módosítások – így a menedzsmentjogokat, a kisebbségi tulajdonrészek eladásából származó bevétel felhasználását, a fejkvóta- és díjtételbizottságot, valamint az új rendszer indulását érintők – nagy vagy kis kérdésnek számítanak-e, úgy felelt: noha a módosító indítványok tartalmával tisztában van, még nem olvasta azok szövegét, így erről egyelőre nem tud nyilatkozni. A módosítókról való egyeztetéshez egyébként munkacsoportot alakítanak, amelyet várhatóan a szaktárca hív majd össze. A sajtótájékoztatón már nem került szóba, hogy mi történik, ha a törvény esetlegesen elbukik, kilép-e ez esetben az SZDSZ a koalícióból.
Az MSZP-s módosító indítványok nem feszítik szét a koalíciós megállapodásban rögzített kereteket – ezt már Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke mondta tegnap újságíróknak. Közölte, hogy a benyújtandó indítványok indulási pozíciót jeleznek, és feltehetőleg ezekről lesz a hét folyamán egyeztetés a bizottságokban.
Eközben kiderült: a Fidesz nem nyújt be módosító indítványt a törvényjavaslathoz, ehelyett alternatív javaslatot terjesztett elő a nemzeti egészségbiztosításról – jelentette be Mikola István, az ellenzéki párt szakpolitikusa. Hangsúlyozta: a Fidesz nem lesz partner a társadalombiztosítás felmondását jelentő átalakításban, ezért egyetlen módosító indítványt sem nyújtanak be. A fideszes politikus azt mondta, egyetlen szocialista módosítót sem szavaznak meg, mert nem asszisztálnak olyan törekvésekhez, amelyek a tb nagy szervezetének felmondását jelentik. A politikus a vasárnap esti informális koalíciós beszélgetésre utalva azt mondta: megint valami „nagy összeborulás volt”. Háttéralkut kötött az MSZP és az SZDSZ; ha létrejön a több-biztosítós rendszer, akkor a liberális párt négy biztosítót kap a fővárosban, a szocialistáknak pedig marad a többi – állítja Mikola István a Hírszerzőnek adott interjújában.
Havas Szófia: Jogukban áll felmondani a koalíciót. Az eddigieknél keményebben szólt vissza az MSZP egyik egészségpolitikusa az egészségbiztosítási törvényjavaslat vitájában az egyszázalékos támogatottságú SZDSZ-nek. Havas Szófia figyelmeztette a liberálisokat, ha nem tudják elfogadni a szocialisták módosító indítványait, jogukban áll felmondani a koalíciót. (Hír TV)
Tűzfalcsoport: Magyar Péter durva politikai támadást indított az igazságszolgáltatással szemben