Az elérhetetlen föld üzenete

2007. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtökön este a Budai Vigadóban egy legendás költőcsoport és egy valóságos szellemi forradalmat kirobbantó antológia képviselői adták elő költeményeiket. 1969-ben látott napvilágot az Elérhetetlen föld című gyűjtemény, amelyben együtt szerepelt a címadó vers szerzőjén, Oláh Jánoson kívül Mezey Katalin, Győri László, Kiss Benedek, Konczek József, Kovács István, Péntek Imre, Utassy József. Már csak lélekben lehetett barátaival az 1995-ben elhunyt Rózsa Endre, de kitűnő, izgalmas filmetűdökkel képviseltette magát B. Révész László film- és tv-rendező is, Rózsa Endre egykori kollégiumi szobatársa.
A felejthetetlen esten Szabó András előadóművész a versek ihletett megszólaltatásával, Bakos István irodalomtörténész, Mátyus Alíz szerkesztő élő szóban, a jelenlévő költőkkel folytatott párbeszéd formájában idézték meg a Kilencek eposzát. Sokszor idézték Csontos János költő 1990-ben megjelent Együtt és külön című kötetének mondatait, amelyet a Széphalom Könyvműhely rendezett sajtó alá. Csontos szerint a kilenc lírikus, egykori évfolyamtárs esztétikai ajándéka, hogy újjáteremtették a látomásos, közösségi költészetet. Társadalmi szempontból pedig az számított egyedülállónak, hogy egy alkotóközösség, amely nem rejtette véka alá, hogy nemcsak a létező, hanem az eszmei szocializmust is elutasítja, 1969-ben hosszú, több évig tartó kálváriaút végső állomásaként megjelentette az antológiát ötezres példányban. Oláh János emlékező szavaival: könnyebb volt az antológiát a Ráday kollégium sötét, patkánylyukforma szobáiban összeszerkeszteni, mint nyilvánosságra hozni. A könyvet pillanatok alatt elkapkodták, szerzőit a közönség szellemi forradalmárként ünnepelte. Ám a siker a nyolcvanas évek közepéig nemkívánatos személyekké tette a Kilenceket. Az Elérhetetlen föld II 1982-ben, a teljes versanyag 1995-ben látott újra napvilágot Vasy Géza előszavával. Az egykori szellemi forradalmárokat ma már a magyar irodalom legjelesebb képviselői között tartjuk számon, de ma is agyonhallgatni igyekszik őket a hivatalos kánon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.